Anasayfa Haber Oyuncular Hikaye Ağırlıklı Oyun İstiyor

Oyuncular Hikaye Ağırlıklı Oyun İstiyor

SuperData’nın araştırması, hikaye odaklı oyunlara talebin büyük olduğuna işaret ediyor.

Son dönemde multiplayer odaklı oyunlar zirveye ulaşmış durumda. Pek çok şirket sürüdürülebilir gelir modeli sağlayan multiplayer oyunlar geliştiriyor. Hatta yıllardır tek kişilik moduyla ön plana çıkan Call of Duty bile son oyunu Black Ops 4’te yalnızca multiplayer moduna yer veriyor.

Bu durumda tabii ki korsana karşı savaşın da payı büyük. Tek kişilik oyunlar bir şekilde kırılıp tüm oyun tecrübesini oyunculara aktarırken, multiplayer oyunlarda bu pek de mümkün olmuyor. Dolayısıyla multiplayer oyunlar şirketler için daha verimli oluyor.

Multiplayer odaklı oyunların artışı, en çok evinde oturup sakin sakin oyununu oynamak ve geliştiricilerin oluşturduğu hayal dünyasını yaşamak isteyen oyuncuları etkiliyor. Hikaye odaklı oyunları tercih eden oyuncular için seçenekler eskisine göre daha az.

God of War, 1 ayda 131 milyon dolar kazandırdı

SuperData yaptığı bir araştırmada hikaye odaklı oyunlara talebin bir hayli yüksek olduğunu ortaya koydu. Geçtiğimiz Nisan ayında piyasaya çıkan God of War, 1 ayda 131 milyon dolar gelir elde etti.

Witcher 3 ilk ayında 69 milyon dolar kazandırırken, Uncharted 4 de 56 milyon dolarda kalmıştı. Witcher 3 ve Uncharted 4, 2016 yılında piyasaya sürülmüştü. Son yılların en iyi oyunlarından biri olarak gösterilen Witcher 3’ün çok sayıda platformda yayınlandığını da hatırlatalım.

Sony, God of War’un ilk 3 günde 3 milyon, ilk ayında ise toplam 5 milyondan fazla sattığını belirtmişti. SuperData, aradan geçen 2 yılda böylesine büyük gelir farklarının oluşmasının sebebinin hikaye ağırlıklı oyunlara talebin yüksek olmasından kaynaklı olduğunu söylüyor.