Tesla Otomobillere Parti Modu Geliyor

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

Yeni güncellemeyle Tesla otomobillerin farklı donanımları yolculuk dışında da kullanılabilecek.

Fosil yakıtlı otomobillerin müzik sistemi, aydınlatma ve far gibi bileşenlerine gereken enerji akü tarafından sağlanıyor. Enerji depolama kapasitesi düşük olan aküler, araç çalışmıyorken herhangi bir far açık unutulduğunda çabucak tükenebiliyor. Aracın motorunun çalışmasında da kritik rol oynayan akünün bitmesi de sıkıntı yaratıyor.

Elektrikli araçlarda kullanılan bataryalar, aslında “dev akü” olarak nitelendirilebilirler. Standart akülerden çok daha büyük enerji kapasitesine sahip olan bu bataryaların, yakında araçlar kapalı durumdayken de işlevsel olması sağlanacak.

Elon Musk, Twitter’da Tesla Model 3, Model S ve Model X araçlarına Kamp/Parti modunun geleceğini duyurdu. Otomobil bu moda geçirildiğinde, bataryasını kullanarak 48 saatten uzun bir süre boyunca aydınlatmalarını, ışıklarını, havalandırmayı ve klimayı çalıştırabilecek, çeşitli cihazlara güç sağlayabilecek. Üstelik bunların gerçekleşmesi için aracın çalışır durumda olmasına gerek kalmayacak.

Bu mod için gereken güncellemenin ne zaman yayınlanacağı henüz netleşmiş değil. Fakat akü bitmesi korkusu olmadan aracın iç sistemlerinden faydalanmanın pek çok kişiye fayda sağlayacağı aşikar. Tabii elektrikli bir aracın tüm batarya kapasitesini dağ başında harcamamak için gerekli önlemlerin de alınacağını umuyoruz.