Anasayfa Makale Google Fuchsia OS Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Google Fuchsia OS Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Android’in yerini alacağı iddia edilen Fuchsia OS hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu makalemizde bulabilirsiniz.

Android ve Chrome OS, Google’ın en iyi bilinen yazılımları olabilir. Ancak şirket üçüncü bir işletim sistemi daha üzerinde çalışıyor. Fuchsia olarak adlandırılan bu işletim sistemi ilk olarak geçen sene ortaya çıktı ancak tek bir komut satırına sahipti. Şu anda bu işletim sistemi hakkında daha fazla bilgiye sahibiz.

Fuchsia, alışkın olduğumuz mobil işletim sistemlerinden tamamen farklı olarak karşımıza çıkıyor. İşletim sistemi ile ilgili birçok kısım gizemini korusa da, zaman içine Android’in yerini alıp almayacağı ya da Google’ın sadece bir deneyi mi olduğunu şu anda bilmiyoruz.

Fuchsia Nedir?

Fuchsia, Android ve Chrome OS’den farklı olarak Linux tabanlı değil. Google’ın yeni geliştirdiği Magenta adındaki kernel’i kullanıyor. Google’a göre Magenta, modern bilgisayarlarda ve telefonlarda kullanılmak üzere geliştirildi. Bu yüzden Fuchsia’yı akıllı telefonlarda görmeyi beklemek şaşırtıcı olmaz. Google aynı zamanda Apple’ın programlama dili olan Swift’i de işletim sistemine ekledi, ancak bunun nedenini henüz bilmiyoruz.

Fuchsia, Android üzerinde çalışan Flutter SDK kullanılarak yazıldığı için bazı kısımları Android cihazlar üzerinde yürütülebilecek. Armadillo olarak adlandırılan bu Fuchsia sürümü, başlangıç ekranını tamamen farklı bir tasarımda sunuyor. Kullanım ekranı, büyük bir kaydırma listesi gibi tasarlanmış ve resminiz, şehriniz, şarj durumunuz merkezde yer alıyor. Bunların üzerinde hikayelere ait kartlar ya da en son kullanılan uygulamalar yer alıyor. Aşağıda ise Google Now’da olduğu gibi birçok öneri görüyorsunuz.

Aynı zamanda son kullanılan uygulamaları sürüklemek ve ana ekranda düzenlemek istediğiniz yere bırakabilmek mümkün. Bir uygulamayı diğerinin üzerine sürüklerseniz, üç uygulamaya kadar destek veren bir ekran bölme moduna geçiş yapacaksınız.

Ayrıca bazı kaynaklar NewOS, BeOS, Danger, Palm WebOS, iOS üzerinde çalışmış olan Travis Geiselbrech ve BeOS ile Android üzerinde çalışmış olan Brian Swetland’ın bu projede yer aldığını belirtiyor.

Fuchsia Hangi Cihazlar İçin Uygundur?

Fuchsia’nın hangi cihazlar için geliştirildiği hakkında şu an için pek fazla bir bilgi yok. Bazı kaynaklara göre Fuchsia, Google’ın tüm ekosistemini tek bir işletim sisteminde toplama girişimi olarak değerlendiriliyor. Yani Fuchsia, akıllı telefon, akıllı hoparlör, dizüstü bilgisayar ve daha birçok cihazda yürütülebilecek. Öncelikle Fuchsia’nın önümüzdeki birkaç yıl içinde akıllı hoparlörlerde ve diğer akıllı ev cihazlarında kullanılmaya başlanacağı, Android’in yerini almadan önce dizüstülerde de kullanılacağı konuşulanlar arasında.

Android’in iPhone’lardan çok daha önce piyasaya sürüldüğü ve asıl amacının dijital kameralarda kullanılması olduğu söyleniyor. iPhone’un piyasaya sürülmesinden sonra, Google bundan yıllar önce oluşturduğu Android’i eksikleriyle de olsa kullanmaya mecbur kaldı. Şirket Android ile birçok zorlukla karşı karşıya geldi. Tüm cihaz ekosistemine güncellemeleri sunmak halen gündemde olan önemli bir sorun. Fuchsia’nın bu ve benzeri sorunları çözme imkanı olduğu düşünülüyor.

Ancak Android’i terk etmek planlansa bile, bunu yapmak çok uzun süre alacak. Android’e bağlı Samsung, HTC, LG gibi büyük üreticilerin bu değişime nasıl yaklaşacağı bilinmiyor. Google, Fuchsia’ya geçmeyi başarırsa akıllı telefon dünyası için büyük bir gelişme kaydedilmiş olacak. Fuchsia’da kullanılan Flutter SDK, Android ve iOS uygulamaları için kod üretme yeteneğine sahip. Geliştiriciler bu kiti kullanarak tüm akıllı telefon işletim sistemlerinde çalışacak uygulamaları geliştirebilecek.

Fuchsia OS, henüz erken geliştirme sürecinde olduğu için potansiyeli hakkında çok fazla fikir yok. Ancak Google’ın bu işletim sistemini akıllı telefonlarda, Pixelbook’larda ve diğer dizüstülerde test ettiğini biliyoruz.

Fuchsia’nın Özellikleri Hakkında Konuşulanlar

Google’ın Fuchsia’ya geçmesinin sağlayacağı avantajların ne olduğu üzerine fikir yürütülüyor. Daha önce bahsettiğimiz gibi Android, güçlü dijital kameralarda kullanılmak üzere tasarlandı ve daha sonra dokunmatik telefonlar için dönüştürüldü. Bu yüzden de Google’ın akıllı telefonların geleceği üzerine yaptığı tahminlerde Android yetersiz kalıyor. Sesle etkileşim gibi konularda daha yetenekli olacağı tahmin edilen Fuchsia, birçok yeni fırsatı ortaya çıkarabilir.

Fuchsia’nın Android’ten daha sıkı güvenlik özelliklerine sahip olacağı da konuşuluyor. Güvenliği güçlendirmek için şifrelenmiş kullanıcı anahtarlarının yazılımın içinde de yer alması planlanıyor.

Fuchsia, aynı zamanda çeşitli ekran tiplerine ve boyutlarına daha iyi uyum sağlayabilecek. Akıllı kapı zillerinden, tost makinelerine kadar çok sayıda cihazda yer alabilecek. Fuchsia’nın kullanımıyla Google, Java’dan ve Java kullanımından kaynaklanan yasal sorunların da önüne geçebilir. Aynı zamanda Google’ın Android’in merkezindeki Linux kernelinden kurtulabileceği de düşünülüyor.

Fuchsia erken geliştirme aşamasında olduğu için bu bahsedilenlerin zaman içinde değişebileceğini unutmamak gerekiyor. Google’ın içinde de Fuchsia üzerinde çeşitli görüş ayrılıkları olduğunu ve bu yüzden Google’ın şu an için bu ürünü pazarlamasının zor olduğu belirtiliyor.

Fuchsia’yı Deneyin

Aslında Fuchsia’yı denemeniz Mayıs ayından itibaren mümkün hale geldi. SlashGear, HotFix Computer Repair ile işbirliği yaparak bu yeni işletim sistemini Android telefonunuzda test etmenize yarayan bir .apk dosyası geliştirdi.

Uygulama, Armadillo olarak da adlandırılan Android cihazlar üzerinde çalışacak Fuchsia sürümünün ana ekranı gibi çalışıyor. Uygulamayı denemeden önce, şu an için Fuchsia’nın erken günlerinde olduğunu ve günlük işletim sistemi olarak kullanılmasının mümkün olmadığını belirtmek de gerekiyor.

Dosyayı bu bağlantıdan indirip telefonunuza yükleyebilirsiniz. Ancak karşılaşabileceğiniz sorunlara ya da problemlere karşı tüm sorumluluğu üzerinize almanız gerekiyor.