Android İçin En İyi iPhone X Portre Modu Uygulamaları

In Makale, Mobil by Egemen YıldızLeave a Comment

Android telefonlarda, iPhone X’in portre modu olarak da bilinen Bokeh/Blur efektli resimleri nasıl elde edeceğinizi anlatıyoruz.

Android telefonlardaki fotoğrafçılık uygulamaları, en çok kullanılan ve tercih edilen uygulamalar arasında yer alıyor. Bokeh ya da blur efektli resimler elde ederek bazı sahnelerin alan derinliği dışarısında yer almasını sağlayabilirsiniz.

Bokeh (ya da Boke), Japoncadan gelen bir kelime olup bulanıklık olarak tercüme edilebilir. Basit olarak fotoğrafın odak dışı ya da bulanık kısımları ile ilgilidir. Ancak bu arka planın kendisinin bulanıklığından daha farklıdır. Lens tarafından yönetilen yansımaların ve ışığın odak dışındaki noktalara nasıl dağılacağı ile ilgilidir.

Fotoğrafçılar, odak dışındaki noktaları daha estetik görünecek şekilde değiştiren iyi Bokeh efektlerini elde ederek, arka plan bulanıklığının yumuşak ve pürüzsüz olmasını sağlamaya çalışıyor. Aslında süreç biraz karmaşık olsa da, Google Play Store’dan indirilebilecek birçok uygulama mevut.

Bazı uygulamalar sadece bu amaç için özelleşmiş olsa da, diğer fotoğrafçılık düzenlemelerinin yapılacağı uygulamalar da mevcut. Bu yazımızda başlıca uygulamaları tanıtıp genel özelliklerinden bahsedeceğiz.

Snapseed

Google’ın fotoğraf düzenleme uygulaması olan Snapseed, tekniğinizi geliştirip en iyi sonuçları elde etmenize yarayacak birçok aracı içeriyor. JPG ve RAW dosyalarını açan, frame’leri destekleyen bu uygulama 29 tane aracı ve birçok filtreyi barındırıyor. Lens Blur özelliği de bunlardan bir tanesi. Fotoğrafların arka planlarını yumuşatarak güzel bir Bokeh efekti elde edebiliyorsunuz.

Tune Image özelliği ile renkleri ayarlayabiliyorsunuz ve otomatik ya da elle pozlamayı değiştirebiliyorsunuz. Kesme, döndürme, perspektif, beyaz dengesi, fırça, skeç, Glamour Glow, HDR Scape, Vintage, yüz geliştirme gibi özellikleri de barındıran uygulama Play Store’da 4.5/5 kullanıcı oyuna sahip ve popüler uygulamalar arasında yer alıyor.

Google Camera

Google Camera uygulaması, Nexus cihazlar ve Google Play Edition sertifikalı cihazlar için mevcut. Diğer modeller için uygulamanın port edilmiş sürümlerini bulmak, internette araştırma gerektiriyor. Uygulamaların özellikleri kısıtlı, ancak Lens Blur aracı istediğinizi size verecektir.

Uygulamanın sunduğu Photo Sphere özelliği ile 360 derece alan derinliğine sahip resimler elde edebilirsiniz. Ayrıca panorama modu ile yüksek çözünürlüklü panorama görüntüleri alabilirsiniz.

Afterfocus

Bu uygulama birçok filtre efekti sunuyor, doğal DSLR stilinde fotoğraflar elde etmenizi sağlıyor ve arka planı bulanık fotoğraflar elde ediyorsunuz. Odak noktasını parmağınızla kolayca seçebilir ve arka plan bulanıklaştırma efektini uygulayabilirsiniz. Ayrıca hareket bulanıklaştırma efekti ile hareketi de ön plana çıkarabilirsiniz. Bokeh efekti ile de arka plandaki spot ışığı vurgulayabilirsiniz.

Camera Zoom FX – Free

Genel bir Android kamera uygulaması olan Camera Zoom FX, tam Camera2 elle kontrol, RAW görüntü yakalama, çoklu çekim modları, çok sayıda ayarı (ISO, pozlama, hız, odak, mesafe, örtücü hızı) ve tam özellikli bir düzenleme stüdyosu özelliklerine sahip.

Hızlı çekim modu, kolaj oluşturma, HDR Pro modu, sesle çekim ve benzeri modları içeren bu uygulama Bokeh, Retro, Holga, Iomo, Hipster, Vignette ve daha birçok efekti içeriyor.

Uygulama genel fotoğraf çekimi, bazı animasyonlar ve daha fazlası için ücretsiz olsa da, gelişmiş özellikler için ek ücret talep edebiliyor.

Insta Bokeh: Blend Camera

İsminde de yer aldığı gibi Bokeh efekti üzerine odaklanan bu uygulama, fotoya sanal katmanlar uygulayarak farklı şekilde çalışıyor. Diğer fotoğraf düzenleme uygulamaları gibi çok özelliğe sahip olmasa da sırf bu özellik için bile kullanılabilir.

Dream World, Favorite Text, Romantic Sky ve Tender Night olmak üzere dört kategoride Bokeh efekti sunan uygulama, her seçenek için değişik filtreler ve ışık efektleri arasından seçim yapma imkanı sağlıyor. Saydamlığı değiştirebilir, sürükleyip bırakabilir ve Snapchat ile oluşturduğunuz fotoğrafları paylaşabilirsiniz.

DSLR Camera Blur Background, Bokeh Effects Photo

Fotoğraflarınıza daha profesyonel bir hava katacak olan bu uygulama, çok sayıda Bokeh efekti aracına sahip. Bulanıklaştırmak istediğiniz kısımları dokunarak kolayca seçebilirsiniz. Elle ya da otomatik bulanıklaştırma efektleri ile fotoğrafınızı düzenleyebilir ve bulanıklaştırma derecesini ayarlayabilirsiniz. Ayrıca fırça boyutunu da istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Real Bokeh – Light Effects

Çok sayıda özellik içeren bu uygulama ile ışık efektleri eklemek ve iyi bir Bokeh efekti uygulamak çok kolay. 36 farklı Bokeh efekti, 33 farklı ışık sızma efekti, renk seçicisi ile 28 Bokeh rengi, Bokeh boyutunu ve opaklığı değiştirme gibi birçok özelliği sunan uygulamada, yaptığınız değişiklikleri geri almak da oldukça kolay. Kaydırarak Bokeh efekti uygulayabilir ve tam çözünürlükte fotoğraflarınızı kaydedip sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

Photographer’s Companion

Bu uygulama temiz arayüzü ile kolay kullanım imkanı sağlıyor. Amatörlere de, profesyonel fotoğrafçılara da hitap eden uygulama, alan derinliğini ölçme ve Bokeh efekti simülasyonu özelliklerine sahip. Uygulama aynı zamanda alternatif, eş değer pozlama, görüş alanı, örtücü hızı ölçme özelliklerine sahip.

Ayın ve güneşin konumunu da alabilen uygulama, uzun pozlamalar için geri sayım özelliği sunuyor ve pozlama için en uygun ayarı seçmenize yardımcı oluyor.

Photodirector Photo Editor App

Geniş özelliklere sahip bu uygulama ile daha profesyonel görünümlü fotoğraflar elde edeceksiniz. Özellik bakımından zengin fotoğraf düzenleyicisi, filtreleri, gelişmiş kamera modülü ve kolaj oluşturma özelliklerine sahip uygulama ile tek dokunuşla Bokeh ve diğer efektleri uygulamak mümkün.

Uygulamanın çoğu özelliği ücretsiz kullanılabiliyor. Premium sürümünü satın alarak reklamlardan kurtulabilir, cihaza bağlı olarak fotoğrafları Ultra HD 4K çözünürlüğünde kaydedebilir ve sınırsız nesne kaldırım hakkına sahip olabilirsiniz.

Bokeh Photo Blender Camera

Eğer farklı bir dokunuş istiyorsanız, iki fotoğrafı birleştirip Bokeh efekti ekleyebileceğiniz bu uygulamayı deneyebilirsiniz. Karıştırılacak resimleri döndürebilir, yeniden boyutlandırabilir ve sürükleyebilirsiniz.

Kolajlar oluşturmaya olanak sağlayan uygulama parlaklığı ve renk dengesini değiştirme imkanı sunuyor. Bokeh dahil birçok efekti de uygulayabiliyor. Oluşturduğunuz fotoğrafları sosyal medyada kolaylıkla paylaşabiliyorsunuz ve tüm bu özellikler ücretsiz olarak sunuluyor.