Google Glass, Otizm Tedavisinde Kullanılacak

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

Google Glass, kullanıcıların duygularının tanımlanmasında ve aktarılmasında yardımcı olacak.

Bazen yeni teknolojiler hiç beklenmedik alanlarda, beklenmedik faydalar sağlayabiliyor. Bir dönem teknoloji gündeminin en önemli konularından olan ve sonrasında unutulan Google Glass’ın da farklı bir alanda kullanılabileceği anlaşıldı.

Otizm rahatsızlığı bulunanlar, sosyal etkileşim ve karşısındaki insanı anlama gibi konularda büyük güçlük çekiyorlar. Hayatın ilk evrelerinde ortaya çıkan bu rahatsızlık, ömür boyu devam ediyor. Otizmin yarattığı sorunlar arasında, diğer insanların duygularını anlama güçlüğü de bulunuyor. Google Glass da bunun çözümünde fayda sağlayabilir.

Google Glass, rahatsızlığı bulunan kişi bir başkasıyla sosyal etkileşime girdiğinde, karşıdaki kişinin fotoğrafını çekip bağlı olduğu cep telefonuna gönderiyor. Telefon fotoğraftaki kişinin o an hangi duyguyla yüklü olduğunu yapay zeka yardımıyla algılıyor. Sonra da bu duyguyu anlatan emojiyi Google Glass’ın ekranına iletiyor.

Google Glass ile bu konuda yapılan ilk çalışmalarda sonuçların etkileyici göründüğü söyleniyor. Fakat bu sonuçlar henüz tıbben kesinlik kazanmış değil. Sonuçların ispatlanması durumunda yakın gelecekte yalnızca bu iş için geliştirilmiş, daha ucuz ve dayanıklı akıllı gözlükler ile karşılaşmamız mümkün olabilir.