Anasayfa Haber OpenAI, Dota 2 Oyuncularını Mağlup Etti

OpenAI, Dota 2 Oyuncularını Mağlup Etti

Üst seviye Dota 2 oyuncuları bile OpenAI Five yapay zekasını deviremedi.

OpenAI adlı yapay zekanın çeşitli oyunlardaki testleri devam ediyor. Geçtiğimiz yıl teke tek karşılaşmalarda profesyonel Dota 2 oyuncularını ezici şekilde yenen OpenAI, geliştirilerek daha fazla sayıda kahramanla beş kişilik maçları oynayabilir hale getirildi.

OpenAI Five olarak adlandırılan yeni sürüm, eski profesyonel Dota 2 oyuncularına karşı savaştı. Mücadele için kahraman havuzundaki kahraman sayısı 18’e düşürüldü. Profesyonel oyunculara avantaj sağlanması amacıyla da OpenAI Five’ın reaksiyon süresi 80 ms’den 200 ms’ye çekildi.

Yapılan karşılaşmada OpenAI Five, 2 maç üst üste kazanarak günün galibi oldu. Profesyonel oyuncular ilk oyunda tek bir kule bile almayı başaramadı. Yapay zeka botlarının yaptığı hamleler, savaşlarda aldıkları pozisyonlar, birbirleriyle yardımlaşmaları ve kararlarının doğruluğu dikkat çekti.

İkinci maçın sonuna yaklaşılırken botlardan birinin “Yenme ihtimalimizin %99’un üzerinde olduğunu tahmin ediyoruz” yazması da karşılaşmaların eğlenceli anlarından biri oldu.

Aşağıda OpenAI’ın tanıtım videosunu ve 2 maçlık serinin önemli anlarının bulunduğu bir videoyu görebilirsiniz.