4K 144Hz! ASUS ROG PG27UQ HDR Monitör İncelemesi

In Video, Video İncelemeler by Ali GüngörLeave a Comment

PG27UQ, ASUS’un bütün teknolojileri sıraladığı yeni sancak gemisi monitörü. 4K çözünürlük, 144 Hz tazeleme hızı, G-Sync ve HDR1000 desteği ile yok yok! Bakalım bütün bunlar bir araya geldiğinde ne oluyor?

Beklenen an geldi, 4K çözünürlükte ve 144 Hz tazeleme hızına sahip ilk monitör olan ASUS PG27UQ Technopat incelemesinde…<
Neden beklenen an? Zira 1080p 144 Hz ve 1440p 144 Hz’in ötesinde 4K’ya geçtiğimizde 60 Hz ile sınırlıydık. Dünya’nın ilk 4K 144 Hz HDR1000 ve G-Sync oyuncu monitörü olan PG27UQ modeli ile artık bu seçenek de bizlerle.

Peki ne kadar bu monitör? ASUS ROG PG27UQ G-Sync HDR 4K UHD oyuncu monitörü Türkiye’de 25.000 TL fiyat ile satılıyor. Günümüzde teknolojik bir zirve noktası ve doğal olarak şu an ülkemizde satılan en yüksek fiyat etiketine sahip, en üst model monitör oluyor.

Çözünürlük ve Yenileme Hızı

Çok özelliği var, tek tek paylaşalım. Öncelikle 4K çözünürlük 27 inç ekranda sunuluyor. Görüntü çok net, piksel görmek çok zor. 3840×2160 çözünürlüğün yanında High Dynamic Range yani yüksek dinamik aralık destekleniyor. Bu hem PC, hem konsollar için yeni yaygınlaşan bir teknoloji.

144 Hz tazeleme hızı ekrana 144 karenin her saniye çizilebilmesi demek. Piksellerin griden griye geçiş süresi de 4 ms. Bu IPS panellerde çok iyi bir değer. TN kullanılarak daha hızlı bir geçiş sağlayabilirlerdi ancak renkler bu seviyeye çok zor gelecekti. Bu panelde bile 4K 120Hz doğal hızın üzerine hız aşırtma yapılarak 144 Hz’e ulaşılmış. Kaliteli DisplayPort kablosu kullanmanız gerekioyr. Ayrıca monitörün ayarlarından ve Windows 10 altından 144 Hz’in ve HDR’ın açık olduğundan emin olun.

HDR1000 Sertifikası Ne Demek?

Üstelik bu monitördeki HDR teknolojisi VESA sertifikasına sahip. Display HDR 1000 sertifikası bu kullanılan HDR’ın geleceğe dönük olarak üst seviye olduğunu garantiliyor. 1000 Ait parlaklık verebiliyor, HDR bu yüzden monitör teknolojisindeki bir sonraki büyük sıçrama ve bu sertifika ile ASUS bu adımı atmış durumda. Minimum parlaklıkta da 0.05 kandela metrekare ile gerçekten karanlık sahneler oluşturabiliyor. Tipik parlaklık değeri ise 600 kandela civarında, bu üst ve alt seviyeler gerekli yerde kullanılıyor, zirve değeri olan 1000’i devamlı görmüyorsunuz, devamlı görmemeniz de gerekiyor.

Kendi ayrı adaptörü ile geliyor ve HDR açıkken 180 Watt güç tüketiyor. Bu seviyede bir monitör için doğal.

Quantum Dot IPS Panel

IPS panel kullanan PG27UQ’de Quantum Dot teknolojisi de var, yani renkleri inanılmaz canlı ve zengin bir monitör. Renk gamutu DCI-P3, bu da yeni nesil bir renk spektrumu ve sinematik bir deneyim demek. Yine sertifika gerekliliği yüzde 90 DCI-P3 65 renk gamutu demek. Bu monitör 95’ini kapsıyor. Ayrıca panelin 10 bit olması da bu sertifika şartlarından.

Local Dimming yani bölgesel karartma da önemli detaylardan birisi. HDR ile birlikte bu teknoloji sayesinde ekranın aydınlık ve karanlık noktalarının birbirinden ayrımı, karşıtlık değerleri uç noktaya taşınıyor. 384 bölgede gerçekleşen bu işlem, yerel LED’leri açıp kapatıyor.

Tasarım ve Aura Sync

Aura Sync ile ASUS bilgisayarınızın ışıklandırmasıyla uyumlu çalıştırabiliyorsunuz. Tasarım ve süslemeler ayrı bir seviyeye geçmiş. Her köşesi estetik detaylarla dolu. Alt kısımdaki üç ayak son derece sağlam bir şekilde masaya oturuyor. Monitör oldukça ağır, 9.8 kg net. Hem bu sayede hem de stand sayesinde istikrarlı, sallanıp durmuyor. Çevirmesi çok rahat, pivot moduna getirirken elinizin altında yağ gibi yukarı doğru kaydığını hissedebiliyorsunuz. Burada sürtünme azaltılmış, iç mekanizma bile üst seviye.

Arka kısımdaki OSD tuşları ve joystick çok rahat bir kontrol sunuyor. Burada kullanılan bakır rengine bile özen gösterilmiş. ASUS’un ROG ürünlerinden tanıdığımız plazma bakırı bu. Yine monitörün arkasındaki kabartmalı ROG logosu, buradaki ışıklandırma dikkat çekici. Kasa arkasındaki süslemeler, krom görünümlü detaylar ilgi çekici.

Stand ayağının altında ROG logosunu masaya yansıtan bir ışık var. Kapalı, kısık, orta ya da güçlü ışık verecek şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Alt logo kapakları kutudan çıkanlarla değiştirilebiliyor. 3 tane boş kapak var, folyo tasarlayıp, kestirip takım logonuzu ya da örneğin kafe sahibiyseniz markanızı yapıştırabilirsiniz. Aura Sync efektlerinde CPU sıcaklığından renk döngüsüne, nefes alıp vermeden müzik efektine kadar pek çok seçeceğiniz var.

Stand ayağının üzerindeki teker ile projektör kısmını açabiliyorsunuz. Buradaki ışık da alttaki gibi kırmızı ROG logosunu yansıtıyor, ister duvara, ister tavana yansıtın tercih sizin. Biz test ederken arka kısımda gözümüze geldiği için tekerlek ile kapattık. Ancak sabit kurulumda gerek yok.

 

Portlar ve Ergonomi

Arka portlara rahat erişim için pivot moduna alıp DisplayPort üzerinden bağladık. Ek USB çoklayıcı bağlantısı, HDMI portu da var. Tavsiyemiz DP. Kulaklık çıkışı, servis portu da dikkat çekiyor. DisplayPort sürümü 1.4, HDMI sürümü 2.0. Stand ayağının içerisinde kablo kanalı ve hem burada, hem portların üzerinde kablo gizleyici kapak mevcut.

Standı 90 derece pivot yapmanın yanında öne 5, arkaya 20 derece eğmek, sağa ve sola 35’er derece çevirmek mümkün. Yükseklik ayarı da 120 mm. Ergonomik açıdan güçlü. Kutudan çıkan VESA vidaları ile VESA da destekliyor. Ağır bir monitör ve 35+35 70 derece çevirme açısı biraz kısıtlı kalmış, ayaktan çevirmek zor. Ancak panel IPS olduğu için yan görüş bile mükemmel.

Panel Görüş Açısı ve Kullanıcı Deneyimi

Uzun pozlama ile karanlıkta IPS Glow ve Light Bleed yani IPS parlaması ve ışık sızmasını da test ettik. Önce görülen normal kalınlıkta çerçeveler sayesinde ışık sızması neredeyse hiç yok. Sadece sağ üst-orta köşede çok ama çok hafif ve uzun pozlamada tespit edilen bir aydınlık alan keşfettik. Tamamen karanlıkta bile mükemmele yakın olduğunu söyleyebiliriz.

Titreşimsizlik, düşük mavi ışık ve farklı kullanıcı görüş modları da mevcut. Bunlar da sertifikalı.

Peki ben 4K 144 Hz’te yüksek FPS alabilir miyim? HDR destekli Battlefield 1’de Windows 10 HDR modunu da açtıktan sonra test ettik. Görüntü kalitesi muazzam, bulutlar, çimenler ve gölgeli alanlardaki detay seviyesi fantastik. Hem 4K, hem HDR, hem Ultra ayarlar kendisini gösteriyor. Burada uzun uzun çimenlere, detaylara baktık, bulutları seyrettik. Ardından uçuş yapıp bulutların arasında da gezdik. Intel Core i7 8700K ve GTX 1080Ti kullandık. Bu sayede yüksek FPS elde edebildik ancak tam olarak 144 Hz Ultra için SLI ya da bir sonraki nesil ekran kartları gerekiyor. Genellikle tek bir GTX 1080Ti ile yüksek grafik kalitesine sahip oyunlarda, Ultra ayarlarda 70 FPS civarında performans elde edebiliyorsunuz. Yani 60’ın üzerine çıkıyorsunuz ancak 144’e yaklaşmak için ya ayar kısmanız ya da hız aşırtmanız, ek GPU eklemeniz, yeni nesillere bakmanız gerekiypr.

CS:GO gibi daha eski oyunlarda 4K’da 144 FPS almak ise son derece kolay. Hem yüksek çözünürlükte bu oyunların grafikleri daha modern duruyor, hem de hızlı oyundan taviz vermiyorsunuz.

Input Lag testinde ise cihazımız henüz 4K 144 Hz için optimize değil, 60 Hz’teki ölçümde 20 ms ortalama gecikme değeri gördük. Bu iyi bir değer ama henüz turnuva seviyesinde değil. Farklı cihazla, yeni ölçüm yapıp aksi bir durum görürsek buradaki bilgiyi de güncelleyeceğiz. Ancak kendimiz oynarken yüksek DPI’lı fare gerektiğini gördük, ve yüksek hızlı oyuncu farelerinin 4K’da performansından memnun kaldık. Monitör hızlı, rekabetçi oyun oynayabilirsiniz.

Ek Ayarlar ve Teknolojiler: G-Sync

Çoklu monitör kurulumları için Display Alignment, oyunlarda hızla FPS’nizi görmek için FPS Counter, Timer ile süre tutma ve nişangah için Crosshair ayarları da OSD’de bulunuyor.

Monitörün elbette en önemli teknolojik yeniliklerinden birisi 4K, HDR ve G-Sync’i buluşturmuş olması. Tearing ve Stuttering yani yırtılma ya da takılma olmadan oyun oynayabiliyorsunuz. Bunun için güçlü bir Nvidia GeForce ekran kartı kullanmanız gerekiyor.

Sonuç Değerlendirme

Tasarım için uygun mu? Bu iş için ASUS’un Pro serisi monitörleri var, zira bu monitörde renk gamutu geniş, Delta E değeri 3 altında olsa da tasarımcı monitörlerindeki kadar kalibrasyonlu, ince ayar renk doğruluğu yok. Ancak standart bir monitörle kıyaslarsanız elbette renk açısından çağ atlamış oluyorsunuz. Ayrıca HDR1000 inceleme tarihinde pek bulabileceğiniz bir şey değil.

Sonuçta kime hitap ediyor? Kimsede yokken 4K 144 Hz ve HDR’ın üst seviyesini bir arada isteyenlere. Her teknolojinin mevcut en iyisi, en üst seviyesi olsun diyen kullanıcılara hitap ediyor. Hem özellikler, hem fiyat açısından en üst düzey, sıradışı güçteki bilgisayarlar için üretilmiş.

Kısa zamanda 4K ve HDR1000 modellerin, yüksek tazeleme hızlarının üst, orta ve giriş seviyesi monitörlere de gelmesini dileriz; ancak bu 4 yıl alacak gibi görünüyor.

Yıllarca değiştirmeden kullanılabilecek, bu alandaki bütün gelişmiş teknolojileri barındıran ASUS PG27UQ oyuncu monitörü Editör’ün Seçimi. Deneyenin tadı damağında kalacak bir deneyim sunuyor., kutudan çıkan sertifikasına kadar kullanıcıya kendisini özel hissettiriyor.

Artılar: Teknoloji, tasarım, performans, HDR1000, G-Sync- yüksek yenileme hızı, renk gamutu, ergonomi, detaylar ve toplam kullanıcı deneyimi.

Eksiler: Tepki süresi daha da iyi olabilir, o minik parlama da olmasa mükemmel.