AMD Ryzen Threadripper 2 İşlemciler Hakkında Her Şey

In Makale by Egemen YıldızLeave a Comment

AMD’nin üst seviye masaüstü platformu Ryzen Threadripper’ın 2. nesil işlemcileri hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu makalede bulabilirsiniz.

AMD, Ryzen Threadripper işlemcileri hızlı masaüstü sistemler (HEDT) için tasarladı. AMD’nin içindeki küçük bir ekip, üst düzey sistemlere sahip kullanıcıların 8 çekirdekli Ryzen işlemcilerden daha fazlasına ihtiyacı olduğunu düşündü ve bu işlemcileri ortaya çıkardı. HEDT (High End Desktop), yani üst seviye masaüstü platformuna yeni bir soluk getiren bu işlemciler; araştırma yapanlara, profesyonel tüketicilere ve içerik üreticilerine hitap ediyor.

Threadripper ilk piyasaya çıktığında kullanıcılar, rakibinin 10 çekirdekli işlemcisinin yarı fiyatına 16 çekirdekli modellere erişebilir hale geldi. Performans da göz önünde bulundurulduğunda, bu yaklaşık 2.5 kat daha fazla fiyat/performans oranına denk geliyor. Dünyanın ilk 16 çekirdekli masaüstü işlemcisini piyasaya sürüp Intel ile rekabeti kızıştıran AMD, satışlarını oldukça artırdı.

2. Nesil Ryzen Threadripper

2018’in ilk yarısını geride kalmışken, AMD bir hamle daha yaptı ve üst düzey masaüstü piyasası için 2. nesil Ryzen Threadripper işlemcileri tanıttı. Serinin iki modeli hakkında bilgiye sahibiz:

 • AMD Ryzen Threadripper 2990WX 64 Thread CPU
 • AMD Ryzen Threadripper 2950X 32 Thread CPU

Threadripper 2950X işlemcisi, bir yandan oyun oynayıp, öbür yandan render almak isteyen kullanıcıların ihtiyaç duyduğu eksik parçayı tamamlıyor. 16 çekirdek/32 thread ile ortaya çıkan ve Precision Boost 2, AMD StoreMI gibi yeni teknolojileri de barındıran Threadripper X serisi işlemciler, oyunlarda gücünü korurken kullanıcıların her türlü işini yapmasını da sağlıyor. AMD’nin testlerine göre de rakiplerinden %41 oranında daha hızlı bir işlemci.

Üst düzey ve yeni nesil teknolojilerle uğraşan kullanıcılar aynı sürede daha çok üretim yapmak istiyor. Threadripper WX serisi de bu kullanıcılar için ortaya çıkarıldı. 3D render, video kodlama, düzenleme gibi işlemleri kolaylıkla yerine getirebilecek ve büyük projelerde kullanılabilecek WX serisi, AMD’nin testlerine göre daha pahalı olan rakibinden %51 daha hızlı.

İşlemci Threadripper 2950X Threadripper 2990WX
TDP 180W 250W
Çekirdek Topolojisi 4+4 (Die0) / 4+4 (Die1) 4+4 (Die0) / 4+4 (Die1) / 4+4 (Die2) / 4+4 (Die3)
L2 Önbellek Çekirdek başına 512K (8MB toplam) Çekirdek başına 512K (16MB toplam)
L3 Önbellek Die başına 16MB (32MB toplam) Die başına 16MB (64MB toplam)
Temel Frekans 3.5 GHz 3.0 GHz
Boost Frekansı 4.4 GHz 4.2 GHz
PCIe Gen3 Hattı 64 64
Bellek Kanalları Dörtlü Dörtlü
XFR 2 Teknolojisi Devrede Devrede
Transistör Sayısı ~9.6 milyar ~19.2 milyar
Tavsiye Edilen Satış Fiyatı 899$ 1799$

AMD Zen+ Mimarisi

AMD Zen mimarisi, 1.nesil Ryzen Threadripper işlemcilerde kullanılmıştı. Bu mimari ile birlikte AMD, işlemcilerine yeni performans standardı gelmişti. 2. nesil işlemcilerde ise Zen+ mimarisi kullanılıyor. Tasarımda geliştirmeler yapıldı ve gecikme hassasiyeti olan görevler için optimize edildi. Yeni mimarinin değişikliklerini şöyle özetlemek mümkün:

 • L3 ön bellek gecikmesinde %15 iyileşme
 • L2 ön bellek gecikmesinde %9 iyileşme
 • L1 ön bellek gecikmesinde %8 iyileşme
 • DRAM gecikmesinde %2 iyileşme
 • JEDEC DDR4-2933 (2667 ve üzeri) için resmi destek

Ön belleğe ve bellek modüllerine daha hızlı erişim için yapılan bu tasarım geliştirmesi üst seviye masaüstü platformunun ihtiyaçlarını daha iyi karşılıyor.

12nm üretim teknolojisi ile üretilen işlemciler %10-15 daha iyi transistör performansı sağlıyor. Kullanıcılar bunun faydasını iki şekilde görecek:

 • 200 MHz daha fazla saat hızıyla birlikte, Threadripper 2950X işlemcide 4.4 GHz hıza ulaşılması
 • Tüm saat hızlarında çekirdek voltajda 80-120 mV düşüş

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda bu işlemciler önceki nesilden belirgin şekilde daha hızlı ve kullanıcıların taleplerini daha iyi karşılıyor.

Zen x86 Mimarisinin Detayları

Performans

Performans bakımından Zen mikromimarisi, AMD’nin önceki masaüstü tasarımlarına göre daha iyi çekirdek yürütme kapasitesine sahip. 1.5 kat daha iyi kaynak yönetimine ve 1.75 kat daha iyi zamanlayıcı penceresine sahip işlemciler daha fazla işin yönetilmesini sağlıyor.

Sık kullanılan işlemler yürütülürken Zen mimarisi L2 ve L3 ön belleğini bypass edebiliyor. Aynı zamanda neural network temelli yürütücü ünitesine sahip Zen işlemcileri yapay zeka temelli işlemlerin yürütülmesine avantaj sağlıyor. Tüm bunlarla birlikte tek çekirdek performansı iyi bir noktaya taşınıyor.

İş Kapasitesi

Yüksek performanslı işlemciler daha fazla enerjiye ihtiyaç duyuyor ve Zen mimarisi de buna yönelik tasarlandı. Sabit 64 KB L1 , çekirdek başına 512 KB L2 ve tüm çekirdeklere yayılan L3 ön belleği ile veriler belleklere daha akıllı şekilde dağıtılıyor ve istenildiğinde yürütülmeye hazır hale geliyor. Tüm bunlarla birlikte tek çekirdekte 5 kata varan daha fazla ön bellek bant genişliği ortaya çıkıyor.

Verimlilik

12nm üretim süreciyle birlikte 2. nesil Ryzen işlemciler güç verimliliği konusunda önemli bir adım attı. Daha düşük die boyutları ve tüm güç/performans eğrisi boyunca düşük yürütme voltajı ile verimlik üst düzeye taşındı. AMD’nin yeni düşük güce yönelik tasarım teknolojileri ile çekirdek üzerinde güç tüketimi daha akıllı şekilde dağıtılıyor.

Geliştirme Kapasitesi

Modüler 4C çekirdek kompleksi (CCX) ile birlikte AMD esnek bir üretim ağına sahip hale geldi. Kullanıcılara, sunuculara ve üst seviye masaüstü platformuna yönelik çok farklı modelleri piyasaya sürmek, bu üretim teknolojisi ile artık mümkün.

Çekirdek kompleksi tasarımı sadece üretimde değil aynı zamanda Infinity Fabric teknolojisi ile komplekslerin birbirleriyle, diğer kontrolcülerle ve sistem belleği ile daha iyi iletişim kurmasını sağlıyor. Çekirdek voltajı, sıcaklık, saat hızı, çekilen güç ve çok daha fazlasını akıllı şekilde yönetmek mümkün hale geliyor.

2. Nesil Threadripper İşlemcilerin Topolojisi

Bir önceki bölümde bahsettiğimiz teknolojilerle AMD, 1. nesil Threadripper işlemci topolojisini değiştirdi ve dünyanın ilk 32 çekirdekli masaüstü işlemcisi olan Threadripper 2990WX’i ortaya çıkardı.

Threadripper 2990WX işlemcisi 4 die’a sahip ve iki die 32 PCIe yoluna ve iki hafıza kanalına erişiyor. Kalan 2 die ise doğrudan PCIe – DRAM erişimine sahip değil ve hesaplamalarda kullanılıyor. Bu iki die PCIe ve DRAM erişimini Infinity Fabric teknolojisi ile diğer die’lardan alıyor. Her die 1600 MHz bellek saatinde 25 GBps iletişim hızına sahip.

2990WX işlemcisi 2950X modelinden farklı olarak her 4 node için Non-Uniform Memory Access (NUMA) konfigürasyonuna sahip. Özellikle yüksek içerik üretimi performansı gerektiren uygulamalarda bu topoloji daha faydalı olacak.

Threadripper 2950X işlemcisi ise daha belirgin bir topolojiye sahip. Her birinde 8 çekirdek olan 2 die, 2 bellek kanalı, 2 adet 32 PCIe yolu bu işlemcinin topolojisini oluşturuyor. İki die arasındaki girdi çıktı trafiği 1600 MHz bellek saatinde yaklaşık 50 GBps hızında gerçekleşiyor.

Ayrıca AMD’nin 2950X işlemci topolojisi sayesinde işlemciyi bir büyük Uniform Memory Access (UMA) modunda kullanıp, belleği bütün kanallar arasında dağıtabilir ya da iki ayrı Non-Uniform Memory Access (NUMA) konfigürasyonu şeklinde kullanıp bellek gecikmesini iyileştirebilirsiniz. Bu esnek konfigürasyon oyunlar ve içerik üretim uygulamaları gibi farklı ihtiyaçları olan programların en iyi şekilde yürütülmesini sağlıyor.

AMD SenseMI Teknolojisi

Her Ryzen işlemci; 1 mA, 1 mV, 1 mW ve 1 °C miktarında saniyede 1000 hassas ölçüm yapabilecek sensörlere sahip. Bu sensörler hassas verileri kontrol döngüsüne iletiyor ve bu sayede Ryzen işlemcilerin her koşulda en iyi şekilde çalışması sağlanıyor.

AMD SenseMI, karmaşık öğrenme algoritmasına ve makine zekasına (MI) sahip birbirine bağlı 5 teknolojiyi içeriyor ve performans/güç dengesini en iyi şekilde kuruyor.

Precision Boost 2

AMD 1. nesil Ryzen ve Threadripper işlemcilerle birlikte CPU frekansını akıllı şekilde yöneten Precision Boost teknolojisini tanıttı. Bununla 25 MHz’e varan hassasiyette frekansı ayarlamak mümkün hale geldi. Precision Boost, her die’da 4 çekirdeğe kadar ya da 9’dan fazla toplam çekirdek olmak üzere iki ayrı şekilde yapılandırılmıştı.

AMD böyle bir yapılandırmada yükün düşük olmasına rağmen, kullanılan çekirdek sayısının görece yüksek kaldığını gözlemledi. Bazı durumlarda saat hızının artmasını gerektirecek zamanlar dışında, tüm çekirdeklerden faydalanılan yapılandırmanın tetiklendiği de gözlendi.

Precision Boost 2, bir termal ya da elektriksel limitle karşılaşmadan önce ya da oransal frekansa ulaşılana kadar, olası en yüksek frekansı sağlıyor. Tüm çekirdekler üzerinde de bu teknoloji uygulanabiliyor. Bir önceki teknolojiyle karşılaştırıldığında, saat hızının daha düzgün bir eğri şekilde değiştiğini görmek mümkün. Bu sayede daha yüksek ve sürdürülebilir saat hızları sağlanmış oluyor.

XFR2

Tüm özellikler kağıt üstünde güzel olsa da, özellikle sıcak ve nemli iklimlerde ya da zayıf soğutma durumunda aynı performansı almak mümkün olmuyor. Extended Frequency Range 2 (XFR2) teknolojisi burada devreye giriyor ve işlemcinin daha geniş termal sınırlarda daha yüksek performansı vermesini sağlıyor.

1. nesil Ryzen işlemcilerde XFR teknolojisi birkaç çekirdek ile sınırlıyken XFR2, Precision Boost 2 gibi tüm çekirdeklerde çalışacak. Sonuç olarak da tüm çekirdeklere yüklenildiği durumlarda fazladan %16’ya varan işlemci performansı sunacak.

Pure Power

Bahsettiğimiz iki teknoloji ile yük altındaki işlemci güç tüketimini kontrol altına alan AMD, Pure Power teknolojisi ile çıtayı bir üst noktaya taşıyor. Bu teknolojiyle her Ryzen işlemcisi kendi silikonlarının özelliklerini tespit ediyor ve işlemciye özel güç yönetimi optimizasyonu yapılıyor.

Neural Net Prediction

Ryzen işlemcilerde gerçek yapay zeka kullanılıyor. Uygulamaların davranışlarını öğrenen ve gelecek hamleleri tahmin eden bir mantık ağı taşıyan bu işlemciler, yeni iş yüklerinin daha iyi yürütülmesini sağlıyor.

Smart Prefetch

Karmaşık öğrenme algoritmaları sayesinde uygulamaların davranışları ve işlemcinin iç dinamikleri tespit ediliyor. Sonraki işlemler için de bu veriler kullanılıyor. Smart Prefetch özelliği ile, daha hızlı ve duyarlı hesaplamalar için kullanılacağı tahmin edilen veriler, büyük ön belleklerde depolanıyor.

İçerik Üreticiler ve Tasarımcılar için Threadripper 2990WX

İlk nesil Ryzen işlemcilerden sonra AMD, zamandan tasarruf etmek isteyen belirli bir grup kullanıcının ihtiyaçlarına kulak verdi. Bu kullanıcılar için render ve kodlama zamanları, kazanılan gelir açısından çok önemli. Bir projenin tamamlanması için beklenen her saniye, başka bir müşterinin işine başlamak için kullanılamayan saniye demek. Bu kullanıcıların iş yükü de oldukça fazla. 2990WX bu tür kullanıcılar için tasarlandı. AMD yeni işlemcisinin birçok yazılımda rakipleriyle karşılaştırmasını paylaştı.

 • Legion Corona PhotoRealism 1.3: Gerçekçi render yapmaya yarayan ve diğer büyük yazılımlara da ek olarak kullanılabilen bu programda 2990WX, i9-7980XE ile kıyaslandığında 14 saniyelik bir kazanç sağlıyor.
 • Blender 2.78c: Ücretsiz ve açık kaynak kodlu 3D içerik üretme yazılımı olan Blender’da render süresi rakibi ile kıyaslandığında 10 saniyelik bir avantaja sahip.
 • MAXON Cinebench R15: 256 çekirdeğe kadar destek sunan ve gerçekçi 3D render imkanı sunan bu yazılımda, Cinebench R15 nT performansı bakımından AMD rakibine fark atıyor. (5089 vs 3365) Üstelik 2990WX’in aldığı bu puan toplam 40 çekirdeğe sahip Xeon Gold işlemcilerle aynı düzeyde.
 • POV-Ray 3.7: Raytracing aracılığıyla gerçekçi 3D render imkanı sunan bu yüksek kaliteli ücretsiz yazılımda AMD çok çekirdek performans skoru açısından rakibine fark atıyor. (9657 vs 6532)
 • Autodesk MAYA: 3D animasyonlar, modellemeler ve simülasyonlar için en çok kullanılan profesyonel yazılımlardan olan Autodesk MAYA’da render süresi 2990WX ile yaklaşık 1 dakika kısalıyor.
 • Adobe Dimension CC: Photoshop’un 2D yetenekleriyle 3D render imkanını bir araya getiren bu yazılımda render ise 2990WX ile yaklaşık 30 saniye kısalıyor.
 • Black Magic DaVinci Resolve: TV programı ve film yapımcılarının kullandığı bu programda 2990WX, yaklaşık 20 saniyelik bir avantaj sağlıyor.

2990WX sadece içerik üretim programlarında değil, aynı zamanda oyunlarda da yüksek performans sağlıyor. Dünyanın ilk 32 çekirdekli masaüstü işlemcisi olmasına rağmen, tüm oyunların bu kadar çekirdeği kullanacak şekilde tasarlanmadığının ve bazen düzensiz performans sonuçları ile karşılaşılabileceğinin de altını çizmek gerekiyor.

AMD’nin oyun modu özelliği sayesinde 8 ya da 16 çekirdekli bir konfigürasyona geçilip, tutarlı ve sorunsuz bir oyun performansı sağlamak mümkün oluyor. Oyun modu kullanılarak yapılan testlerde, varsayılan 2990WX konfigürasyonuna göre oyundan oyuna değişmekle birlikte, %82’ye varan performans artışı sağlanabiliyor.

2950X İşlemcisinin Bellek Erişim Modları

İşlemci topolojisi bölümünde bahsettiğimiz gibi 2950X, NUMA ve UMA bellek erişim seçeneklerine sahip. Bu seçenekler yaygın ya da yerel bellek erişim modlarını ortaya çıkarıyor. Yaygın mod, içerik üretim uygulamaları için uygunken, yerel mod oyunlarda avantaj sağlıyor.

Ryzen Master uygulaması ile ya da BIOS aracılığıyla bu iki mod arasında kolaylıkla geçiş yapmak mümkün. Bu değişikliklerin uygulanması için bilgisayarın yeniden başlatılmasını gerektiğini de hatırlatmak gerekiyor. 2990WX’in 4 die topolojisi yüzünden UMA bellek erişim seçeneğini kullanamadığını da tekrar belirtelim.

Yaygın Mod

UMA konfigürasyonunu kullanan yaygın mod, tüm bellek kanallarında yer alan bellek işlemlerinin dağıtılması işlemini öncelikli hale getiriyor. Belirsiz ya da tahmin edilemeyen davranışa sahip uygulamaların performansı bu sayede korunuyor. AMD, bu yapılandırma ile oyun dışındaki uygulamalarda net bir performans artışı sağlıyor.

Yerel Mod

NUMA yapılandırmasına sahip yerel modda, işlemci iki devreye bölünüyor. Her bir devrede bir zar ve çift kanal bellek yer alıyor. İşletim sistemi burada önce ilk devreye görev veriyor. Sonra ikinci devreye geçiyor.

Böylelikle yükün sınırlı olduğu durumlarda bellek kullanımı azaltılıyor. Ancak hızlı erişim gerektiren uygulamaların gecikme süresi de daha iyi ayarlanıyor. AMD, NUMA’nın azaltılmış gecikme süresi sayesinde oyunlarda net bir performans artışı sağlandığını ifade ediyor.

Bellek Erişim Modlarının Amacı

Ryzen işlemcilerinin tanıtılmasıyla birlikte AMD, oyunların daha fazla çekirdekten, yüksek frekanstan ya da düşük gecikmeden nasıl faydalandığını anlamaya çalıştı. Aşağıda örneğini görebileceğiniz gibi farklı oyunların farklı özelliklerden faydalandığı ortaya çıktı.

Yüksek Çekirdek Sayısı Yüksek Frekans Düşük Bellek Gecikmesi Düşük Çekirdekler Arası Gecikme
Rise of the Tomb Raider Shadows of Mordor Gears of War Ultimate Call of Duty Modern Warfare
Overwatch Sleeping Dogs Fallout 4 Far Cry 4
Ashes of the Singularity Metro: Last Light Redux Hitman Absouliton Star Wars Battlefront

AMD Ryzen 7 işlemcilerle kıyaslandığında, Ryzen Threadripper işlemcileri yüksek çekirdek sayısına ve frekansa sahip. Ancak çekirdekler arası gecikme ve bellek gecikmesi, UMA ve NUMA modu arasındaki geçişlere göre değişiyor.

Tek çekirdeği baskın olarak kullanan uygulamalarda UMA modu daha fazla bant genişliği sunuyor. Her çekirdeğe yayılan yüklerde ise NUMA modunun bant genişliği daha fazla. Ancak tüm yüklerin çekirdeklere eşit olarak dağıldığı bir senaryo bulmanın güç olduğunu da belirtmek gerekiyor.

AMD, 75’ten fazla oyunu 16 çekirdekli cihazlarda inceledi ve NUMA erişim modunun oyundan oyuna değişmekle birlikte ortalama %5 olmak ve en fazla %10 olmak üzere performans artışı sağladığını tespit etti. UMA modunda 7-Zip, TrueCrypt, Adobe Premiere, POV-Ray, WinRAR, Handbrake gibi yazılımların çok daha hızlı çalıştığı tespit edildi.

AMD’nin modları kullanıcıların tercihine bırakması ise büyük bir esneklik sağlıyor. Kullandığınız uygulamalarda ya da oyunlarda kendiniz test yürütüp en iyi modu belirleyebilirsiniz. Çoğu uygulamanın NUMA moduna göre tasarlanmadığını da belirtmek gerekiyor.

Eski Uygulamalara Yönelik Uyumluluk Modu

Threadripper işlemcilerin tüm oyunlarda uygun şekilde çalıştığından emin olmak için, uyumluluk modu seçeneği de kullanıcılara sunuldu. Bazı oyunlar çok sayıda mantıksal işlemci tespit ettikleri zaman daha düşük bir performans sunabiliyor ya da açılmayabiliyor. Özellikle yeni işlemcilere göre tasarlanmamış çok eski oyunlarda da performans artışı sağlanabiliyor. AMD uyumluluk modundan fayda gören oyunları şu şekilde listeliyor:

 • Civilization VI
 • Call of Duty: Modern Warfare Remastered
 • Heroes of the Storm
 • Total War: Warhammer II
 • DOTA 2
 • Far Cry 5
 • Ghost Recon: Wildlands
 • Watch Dogs 1 & 2
 • Thief
 • Hitman: Absolution
 • Fallout 4
 • CS:GO
 • Resident Evil 7
 • Warhammer 40K: Dawn of War III

Sonuç olarak Ryzen Master uygulamasından etkin hale getirilebilen bu mod, her oyunda olmasa da bazı oyunlarda performans artışı sağlıyor. Oyuncuların oyunlara yönelik testleri yapıp en iyi performansı yakalayacak ayarı tespit etmesi oldukça önemli.

AMD Ryzen Threadripper Platformu

AMD Ryzen Threadripper işlemcileri için özel olarak tasarlanmış X399 yongalarla maksimum işlevselliği sunuyor. Aşağıdaki konfigürasyonları bu yolla sağlamak mümkün.

 • 2×16 GPU, 2×8 GPU ve 3×4 NVMe
 • 3×16 GPU ve 4×4 NVMe
 • 6×8 GPU ve 1×4 NVMe
 • 1×16 GPU 4×8 gpu VE 2X4 NVMe

AMD X399 platformu ikinci nesil Threadripper işlemciler ile BIOS güncellemesi aracılığıyla tam uyumlu hale geliyor. Tüm X399 anakartları USB Flashback özelliğini desteklediği için sokette bulunan işlemciden bağımsız olarak kolaylıkla BIOS güncellemesi yapmak da mümkün.

Çarpan kilitleri de açık şekilde gelen bu işlemciler aşağıdaki DRAM konfigürasyonlarını destekliyor.

DIMM Konfigürasyonu Hafıza Kanalı Desteklenen Aktarım Hızı
4/4 Tekli DDR4-2933
4/8 DDR4-2667
8/8 DDR4-2133
4/4 Çift DDR4-2933
4/8 DDR4-2667
8/8 DDR4-1866

Threadripper platformunun toplam desteklenen hafıza kapasitesi ise her hafıza kanalı için 512 GB olup, toplamda 2 TB miktarına ulaşıyor.

AMD StoreMI Teknolojisi

X399 yongasına sahip anakartların sunmuş olduğu StoreMI teknolojisiyle, mekanik sabit disklerin kapasitesini ve SSD’nin hızını bir araya getirmek mümkün. İki disk birleştirilip tek sanal disk haline getiriliyor ve en çok kullanılan dosyalar en hızlı cihazda depolanıyor.

StoreMI teknolojisini diğer çözümlerden ayıran en büyük özellik ise basitliği. Kolaylıkla yüklenip, istenildiği zaman kaldırılabiliyor. Disklerin formatlanması ve Windows’un yeniden yüklenmesi gerekmiyor. SATA SSD, NVMe SSD, HDD, 3D XPoint ve 2 GB’a kadar RAM bu amaçla kullanılabiliyor.

Bu teknolojinin sağladığı avantajlar ise hayli çok. SSD’lerin hızından ve mekanik disklerin yüksek kapasitesinden faydalanılarak, uygulamaların ve oyunların mekanik disklere göre daha hızlı çalışmasını sağlamak mümkün. Hatta RAM de işin içine katıldığı zaman, StoreMI teknolojisi ile okuma ve yazma performansı 4 katına katlanabiliyor.

AMD Ryzen Master

Threadripper işlemcilerle birlikte Ryzen Master programı yeni özelliklere kavuşuyor. Özellikle overclock için Precision Boost Overdrive (PBO), Package Power Tracking (PPT), Thermal Design Current (TDC), Electrical Design Current (EDC) ayarlamak mümkün.

En hızlı silikona ve en hızlı çekirdeğe sahip işlemci ünitelerini görmek de mümkün. Özellikle tek çekirdek saat hızı rekorunu kırmak isteyen kullanıcılar için bu özellik faydalı olacak.

Her işlemci ünitesinin saat hızını bağımsız olarak da ayarlamak mümkün. İşlemci topolojisine de program aracılığıyla ulaşmak mümkün. 2990WX işlemcinin eski bir işlemci gibi davranıp uyumluluğu artırmasına yarayan uyumluluk moduna da yine programdan erişmek mümkün.

Sonuç

Başlangıçtan itibaren Threadripper işlemciler, dünyanın en hızlı masaüstü sistemlerinde kullanılmak üzere tasarlandı. 8 çekirdekli Ryzen CPU’lardan daha fazlasına ihtiyaç duyan kullanıcılar için Threadripper işlemciler geliştirildi. 2. nesil işlemciler çıtayı yükselterek, 2.5 kat fiyat/performans oranına sahip (rakiplerine göre) şekilde karşımıza çıkıyor. Üst seviye masaüstü platformunda AMD’nin bu hamlesiyle birlikte rekabet oldukça kızışacak.