Ekranlardan Yayılan Mavi Işığın Zararlı Olabileceği Kanıtlandı

In Makale by Egemen YıldızLeave a Comment

Ekranlardan yayılan mavi ışığın, görmeyi sağlayan hücreler üzerinde zararlı etkiye yol açtığı kanıtlandı.

Mavi ışık filtreleri ya da gece modu özelliği mobil ve masaüstü işletim sistemlerinde artık popüler hale geldi. Gece Modunu Tüm Cihazlarınızda Nasıl Kullanabilirsiniz? yazımızda bu özellikleri nasıl etkin hale getirebileceğinizden bahsetmiştik.

Mavi ışığın gözü yorduğundan ve görme kaybına neden olabileceğinden bahsediliyordu. Ancak mavi ışığın neden zararlı olduğunu ortaya koyan net bir çalışma yoktu. Toledo Üniversitesi’nden araştırmacıların yapmış olduğu çalışma ile bu zararlı etki ve nedeni ortaya konuldu.

Scientific Reports dergisinde yayınlanan çalışmada, mavi ışığın görmeyi sağlayan hücre ve reseptörler üzerindeki zararlı etkisi gösterildi. Gözlerimizin görmesi için 11-cis retinal (11CR) molekülüne ve görebilir ışıkla birlikte bu molekülün dönüştüğü all-trans retinal (ATR) molekülüne ihtiyacımız var.

Mavi ışık bu moleküllerin zehirli kimyasal moleküllere dönüşmesine neden oluyor. Görme reseptörlerinin zarı üzerinde yer alan sinyal molekülleri çözülüyor ve bu durum reseptörün ölümüyle sonuçlanıyor.

Yaşlanma ile birlikte retina tabakasının ortasında yer alan makula kısmı dejenerasyona uğrayabiliyor ve bulanık görmeye sebep olabiliyor. Görme reseptörlerinin kaybı ile ileri evrede görüş alanının merkezinde görme kaybı yaşanabiliyor. Görme kaybına sebep olabilecek birçok hastalığın mekanizmasında da görme hücrelerine zararlı etkide bulunan moleküller var.

Araştırmacılar, mavi ışığa maruz kalmış retinal molekülleri kanser hücreleri, kalp hücreleri ve nöronlarla da etkileştirdi. Bu hücrelerde de görme reseptörlerine benzer şekilde hücre ölümü görüldü. Tek başına mavi ışık ya da retinal molekül maruziyetinde ise herhangi bir etki görülmedi.

Araştırmacılardan Dr. Aijth Karunarathne, mavi ışığa sürekli olarak maruz kaldığımızı ve gözümüzün korneasının ya da lensinin bunu engelleyip yansıtamadığını ifade etti. Mavi ışığın retinaya zarar vererek görme yeteneğini etkilediğinin zaten bilindiğini, ancak bu araştırma ile bunun nasıl gerçekleştiğinin ortaya konduğunu belirten araştırmacı, makula dejenerasyonunu yavaşlatacak tedavilerin buradan yola çıkarak ortaya konabileceğini umuyor.

Mavi ışıktan tamamen kaçınmak ise mümkün gözükmüyor. Bilgisayar ekranlarından, cep telefonlarından ve diğer dijital cihazlardan yayılan mavi ışıktan korunmak için alınabilecek önlemler ise belli. Mavi ışığı filtre etme yeteneğine sahip gözlüklerin takılması, karanlık ortamda elektronik ekranlara bakmaktan kaçınılması ve yazının başında bahsettiğimiz gibi gece modu ya da ışık filtresi ayarlarının uygulanması gerekiyor.