HUAWEI P20 Pro İle Yapay Zeka Cebimizde

In Haber, Mobil, Video by Berker GüngörLeave a Comment

Cebimizde taşıdığımız yapay zeka her geçen gün daha da gelişiyor.

Geçtiğimiz 6 ay içinde mobil üreticiler yapay zeka yarışına katılarak ileri teknoloji çözümlerini sunmaya başladılar. Cep telefonlarının geçmişinde bir sürü yenilik, inovasyon, ve heyecan verici anılar bulunuyor. Yapay zeka ise, cep telefonlarının yeni devrimi olma yolunda hızla ilerliyor.

Geçmişten bugüne

Yeni yapay zekanın bugününü daha iyi anlayabilmek için, geçmişini incelemek doğru bir başlangıç noktası olabilir. Telefonlara yapay zekanın yerleşmesi çok kısa süre öncesine dayansa bile, bu teknolojinin ilk ortaya çıkışı 1951 yılında gerçekleşti. Bu dönemde sadece üç tane ana mekanizma olabileceğine inanılıyordu: Konuşmak, görmek ve bir insan gibi düşünmek.

Bu üç ana mekanizmayı hayata geçirebilmek için bilgisayar mühendisleri ve matematikçiler yıllar boyunca çalışarak, mantık ve bilirkişi sistemlerini geliştirip, makinelerin kendi kendine öğrenmesini sağladı.

Akıllı telefonlar hayatlarımızda büyük bir rol oynamasına rağmen, günümüz koşullarında önümüzde olan üç ana kullanım alanı vardır. Dokunmatik ekranlardan bizi uzaklaştıran sözlü komutlar, makine görüşü ile ilerlemiş fotoğrafçılık, filmcilik ve imaj işlemleri. Bunların yanında kullanıcıların davranışlarını farklı verileri toplayarak algılayan ve gelecek ihtiyaçları önceden belirleyerek telefonu optimize eden bir yapay zeka, gelişmiş bir telefon deneyimi sağlayabilmektedir.

Geçtiğimiz Ekim ayında HUAWEI, yeni amiral gemisi modeli HUAWEI Mate 10 Pro’yu piyasaya sürerek yapay zekayı fotoğrafçılık, imaj tanıma ve kullanıcı servislerinde kullanabileceğini gösterdi. HUAWEI P20 Pro ise, DxOMark mobil kamera sıralamasında rekor kırarak gelişmiş teknolojinin artık daha ulaşılabilir hale geldiğini sergiledi.

Yapay Zeka Bize Neler Sunuyor?

Diğer rakiplerinden farklılaşarak EMUI ve Android 8.0 sistemleriyle çalışan yeni HUAWEI P 20 Pro, yapay zeka konusunda da hayli iddialı. Kirin 970 işlemcisi ile kullanıcılarına hayatlarını kolaylaştıracak yenilikler sunuyor ve akıllı telefonunuzu cebinizde taşıdığınız bir asistana dönüştürüyor.

Fotoğrafçılık

HUAWEI P20 Pro, yapay zeka kullanarak 500’den fazla ortam ve objeyi tanımlarken, 10 farklı senaryo belirleyebiliyor. Tanımlamasına göre  ayarlarını düzenleyebiliyor ve profesyonel gibi fotoğraf çekmenizi sağlıyor.

HUAWEI P20 Pro’daki yapay zeka nesneleri, sahneyi, aydınlığı ve boyutu gerçek zamanlı olarak tanıyarak, profesyonel bir fotoğrafçının yaptığı gibi tüm parametreleri seçerek anı yakalıyor. Bu sanal asistan, fotoğraf çekilirken nesnelerin tam olarak nerede olacağına odaklanarak, hareketlerini tahmin edebiliyor.

Fotoğraf çekimine katkısının yanında, çekimden sonra albümleri düzenlemekte de yardım ediyor. Fotoğrafların içeriğini gerçek zamanlı tanıyarak sınıflandırıyor ve değerlendiriyor. Temalı albümler oluşturarak Akıllı Galeriler sunuyor.

İlk Günkü Hız

Zamanla telefonunuzun yavaşlaması sıkıntı vericidir. Zaman geçtikçe, ilk günkü hızı nerede, diye sormanız çok normaldir. En hızlı telefonlarda bile uygulamalar yüklenip kaldırıldığında bellek dolmaya başlıyor ve dolaylı yoldan sistem yavaşlıyor. HUAWEI mühendisleri bu soruna yapay zeka ile yaklaşarak çözüm buldu.

Yapay zeka algoritmaları hangi uygulamaları nerede, ne zaman ve ne kadar kullandığınızı öğrenmeye başlıyor, yani davranışlarınızı algılıyor. Öğrenmiş olduğu bu verileri kullanarak telefonu ihtiyacınıza göre uyarlayarak, uygulamaları ne zaman ve ne kadar ihtiyaç duyacağınızı tahmin ediyor, tam ihtiyaç duyduğunuz anda kullanıma hazır hale getiriyor. Yapay zeka, telefondaki kullanılmayan uygulamaları ve özellikleri kapatarak, telefonunuzun daha hızlı çalışmasını sağlıyor.

Bu akıllı teknoloji, sisteminizi yavaşlatan uygulamaları temizleyip, telefonunuzu en iyi şekilde koruyabilir. Üstelik tüm bunları telefonun arka planında siz farkında olmadan gerçekleştiriyor ve sizi de telefonun bakım derdinden kurtarıyor.

Pil Ömrü

Günlük hayatımızda kalıcı yer edinen akıllı telefonlarımızı elimizden düşürmek her geçen gün daha da zorlaşıyor. Her adımda yanımızda olan asistanlarımız, pil kapasitesi nedeniyle gün boyunca bize yardım edemeyebiliyor. Bazı durumlarda biz de telefonu şarj edemeyebiliyoruz. Bu duruma HUAWEI P20 Pro’da farklı bir çözüm getirilmiş.

HUAWEI P20 Pro, 4000 mAh batarya ve enerji açısından verimli bileşenlerin kullanımının yanı sıra, telefondaki her şeyi kontrol eden yapay zeka teknolojisi ile rakiplerinden daha iyi bir performans gösteriyor. Enerjinin nerede saklanacağına karar veriyor, davranışlarınızı ve alışkanlıklarınızı biliyor, hangi uygulamaların sonlandırılacağını anlıyor.

Yapay zeka son yıllarda hayli ilerleme kaydetti. HUAWEI, araştırma ve geliştirmeye yaptığı yatırımlarla, yapay zekayı daha da ilerletmeyi kendisine hedef olarak koymuş. Bakalım yakın gelecekte bizi ne yenilikler bekleyecek.