Anasayfa Makale Far Cry 5 Nasıl PC İçin İyileştirildi?

Far Cry 5 Nasıl PC İçin İyileştirildi?

Far Cry 5’in PC oyuncuları için nasıl optimize edildiğini merak ediyor musunuz?

Far Cry 5’in PS4 ve Xbox One için olan sürümleri, bu platformların özelliklerinden faydalanarak etkileyici görseller ile karşımıza çıktı. Ancak Far Cry 5 geliştiricileri, PC sürümünün de etkileyici olması için çalıştı ve ek kişiselleştirme seçenekleri ekledi.

PC tarzı klavye ve fareye göre ayarlanmış ateş etme ya da sürüş gibi konularda, tüm oyun içi menülerde ve ekranlarda düzenlemeler yapıldı. PC sürümüne özel bazı özellikler de eklendi. Örneğin fare ile kolaylıkla kontrol edilebilen silah seçim ekranı bu özelliklerden biri. Oyuncuların kontrolleri kendilerine uygun şekilde düzenlemeleri için çok sayıda fare ve klavye seçeneği de eklendi. Örneğin eşya toplamak için basılıp tutup beklemek yerine ayrı bir kısayol tuşu ayarlayabilirsiniz.

Fare Uyarlaması

Kamera düzenlemesi ateş etmeyi daha doğal ve hassas hale getirecek şekilde yapıldı. Fare hassasiyetini ayarlar menüsünden “Keyboard and Mouse” bölümü altından ayarlayabilirsiniz. Oyun içindeki farklı etkinlikler için farklı hassasiyet ayarları da mevcut.

Silah Seçim Ekranı

Silahları ya da ekipmanları fare ve klavye yardımıyla kolaylıkla seçebilmeniz için Far Cry 5’in PC sürümünde yeni bir ekran tasarlandı. Eğer oyuncular klavye ve fare ile değil de gamepad ile oynamayı tercih ederlerse, ona uygun bir silah seçim ekranı da otomatik olarak karşınıza gelecek.

Sürüş ve Balık Tutma

Oyuncular hassasiyet ayarlarını kullanarak araç sürüş ve manevralarını kendilerine daha uygun bir hale getirebilirler. Balık tutmada ise basılı tutma süreniz ile oltayı geri çekme hızınızı ayarlayabilirsiniz.

Kontrol Ayarları

Oyuncuların ayarlamaları kendilerine göre yapabilmeleri için çömelme, nişan alma ve silah seçimi gibi ayarlamalar için basılı tutma ve değiştirme modları eklendi. Helikopter, uçuş tulumu ve uçaklarda kontrolleri tersine çevirmek için ayrı ayrı seçeneklere de sahipsiniz.

Far Cry 5’in PC sürümü dört farklı kontrol bölümüne sahip; yaya, araç, uçak ve helikopter. Her bölüm için ayrı tuşlar ayarlayabilirsiniz. Tuşları yeniden ayarlayacağınız zaman etkileşimli klavye size hangi tuşların mevcut olduğunu gösteriyor. Ayrıca çok farklı seçenekler için tek bir tuş atamanız mümkün. Örneğin silahlar arasında sadece bir tuşa basarak kolaylıkla geçiş yapabilirsiniz.

Arayüz Uyarlamaları

Klavye seçeneklerinin yanı sıra fare merkezli arayüz için de birçok uyarlama yapıldı. Oyuncuların çoğu etkileşimi sadece fare aracılığıyla yapması mümkün. Ancak fare kullanmak oyun için bir gereksinim değil. Tüm menülere gamepad ya da klavye ile kolaylıkla erişebilirsiniz.

Gamepad Desteği

Far Cry 5’in PC sürümü Xbox 360, Xbox One ve DualShock 4 gibi çok farklı konsolların kontrolcülerini de destekliyor. Oyun gamepad ile klavye ve fare arasında büyük değişiklik gerektirmeden geçiş yapabiliyor. Kullanmış olduğunuz cihaza bağlı olarak oyun dinamik olarak arayüzünü güncelliyor.

Görüntü Seçenekleri

Far Cry 5’in PC sürümünde görüntü seçeneklerini istediğiniz gibi düzenlemeniz için birçok unsur sunuluyor. Bunları ayarlarken her ayarın oyunu nasıl etkilediğiyle ilgili örnekleri de göreceksiniz. Görüntü ölçekleme seçeneğiyle donanım özelliklerinize göre görüntü kalitesini kolayca ayarlamanız mümkün.

Ayrıca oyuncular ayarlarla özel olarak uğraşmak zorunda da değil. Oyun, donanımları otomatik olarak algılayıp en uygun kalite ve çözünürlük seçeneğini belirliyor.

Benchmark

Far Cry 5, ayarların oyun performansına etkisini daha net görebilmeniz için benchmark özelliği ile geliyor. Gerçek oyun performansına yakın bir görüntü alacağınız bu modda, sonuçları da kolay ve detaylı şekilde görebileceksiniz. Eğer farklı ayarlarla sonuçları kontrol etmek isterseniz, karşılaştırma ekranı Uplay arayüzü ile karşınıza çıkacak.

Optimizasyon

Far Cry 5’in PC sürümü geniş bir donanım konfigürasyonuna yönelik çeşitli optimizasyonlar içeriyor. Oyuncuların eski donanımlarla da stabil FPS değerleri elde etmesi amaçlanmış. Üst düzey donanımlara sahip kullanıcılar için ise 4K seçeneği sunulmuş.

Far Cry 5, çoklu GPU konfigürasyonlarına uygun şekilde geliştirilmiş. Kaynaklar da disk yükü olan durumlarda FPS düşüşüne sebep olmayacak şekilde ayarlanmış. Far Cry 5 ayrıca Tobii göz takip donanımına, Corsair RGB aydınlatmasına, AMD Radeon teknolojilerine de destek veriyor.