Şifre Kırmak İçin Intel Grafik İşlemcisi Kullanabilirsiniz

In Makale by Egemen YıldızLeave a Comment

Intel tümleşik grafik işlemcisini kullanarak unuttuğunuz parolayı daha hızlı çözebilmek mümkündür.

Elcomsoft Distributed Password Recorvery 4.0 ve benzeri yazılımlar Intel GPU desteği ile parola kurtarma konusunda karşımıza çıkıyor. Parolanızı kırmak istediğiniz zaman GPU hızlandırmasından yararlanmak oldukça önemli. Kaba güç teknikleri ya da sözlükleri kullanarak, parolanızı kabul edilebilir bir sürede kırmak istiyorsanız, sistem performansı oldukça önem kazanıyor.

Günümüzün yüksek performanslı ekran kartlarının GPU çekirdeklerini kullanmak parola kırma konusunda önem taşıyor. Örneğin bir Nvidia GTX 1080 ekran kartı, bazı görevlerde üst düzey çok çekirdekli Intel işlemcilere göre 50-400 kat daha fazla performans verebiliyor.

Ancak yüksek performanslı bir ekran kartınız yoksa ve Intel’in dahili grafik bağdaştırıcısı ile çalışan sıradan bir bilgisayara sahipseniz, bunu kullanarak süreci hızlandırmanız mümkün. Tabii 200W enerji çeken güçlü bir kart kadar performans almayı beklemek yanlış olur. Ancak yine de ek performans elde edebilirsiniz. ElcomSoft gibi bazı firmaların buna yönelik yazılımları, kullanılabilecek donanımları tespit ediyor ve en iyi performansı almanızı sağlıyor.

Intel GPU’sunun hızlandırmasından faydalandığınız zaman, ortalama bir Intel işlemciye kıyasla 2-3 kat daha hızlı sonuç elde edebiliyorsunuz. Ancak gerçek performans kazancı, hangi Intel işlemciyi kullandığınıza ve işlemcide hangi Intel GPU’sunun bulunduğuna bağlı. İşlemci nesilleri ve Intel HD Graphics, Iris Graphics, Iris Pro Graphics gibi değişik GPU’lar arasında fark bulunuyor.

Örneğin Intel Skylake işlemcileri ele alalım. 14 nm ile üretilen bu işlemciler HD Graphics 510, 515, 530, P530, Iris Graphics 540, 550 ve Iris Pro Graphics 580 ya da P580 ile geliyor. Bu donanımların teorik performansı 173 GFLOPS’dan (Intel HD Graphics 510) 1152 GFLOPS’a (Intel Iris Pro Graphics P580) kadar uzanıyor.

Gerçek kullanımda ise GPU çekirdeklerini kullanarak elde edeceğiniz avantaj, her zaman teorik maksimum değerden daha az olacaktır. Parola kurtarma açısından konuşmak gerekirse, GPU’dan elde edilecek kazanç hedef alanın veri formatına bağlıdır. Bazı dosya formatları çok sayıda paralel saldırı için daha uygunken, bazıları bu paralellikten çok az fayda sağlar. Elcomsoft Distributed Password Recorvery aracında farklı dosya formatları için yapılan performans sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

İşlemcilerin GFLOPS değerlerine bu bağlantıdan ulaşıp teorik bir karşılaştırma yapabilirsiniz.

Intel’in en yüksek performanslı grafik bağdaştırıcısı olan Iris Pro Graphics 580’e (Intel Core i7-6970HQ ve benzeri işlemcilerle gelen) baktığımız zaman 1152 TFLOPS performansa sahip olduğunu görüyoruz. Bu performans kabaca Maxwell mimarili bir GeForce 945M ekran kartının performansı ile eşleşiyor. Nvidia GeForce GTX 1080 Ti ise 10609 GFLOPS işlem kapasitesi sunarak, yaklaşık 10 kat daha hızlı bir performans ortaya koyuyor.

Ancak orta seviye bir CPU kullanıyorsanız GPU’dan elde edebileceğiniz teorik işlem gücü de sınırlı olacaktır. Örneğin Intel HD Graphics 530 (Intel Core i7-6700 işlemcilerde bulunan), 345 GFLOPS işlem gücüne sahiptir. Bahsettiğimiz en iyi Intel grafik bağdaştırıcının üçte birine denk gelen bir performansa sahiptir. Dolasıyla Nvidia GeForce GTX 1080 Ti’den 30 kat daha yavaştır.