Rusya Yeni Angara Roketini 2024 Yılında Uçuracak

In Haber by Berker GüngörLeave a Comment

Rostec Corporation tarafından geliştirilen Angara, Proton roketlerinin yerini alacak.

Rusya tarafından uzay çalışmalarında kullanılan Proton serisi roketler, teknolojik açıdan hayli eskiler. İlk kez 1965 yılında kullanıma giren Proton roketleri, geçen yıllar içinde hayli başarılı olduklarından kullanımda kalmaya devam ettiler.

Yeni nesil olan Angara roketleri ise ilk kez 1992 yılında duyuruldu. Rostec tarafından geliştirilen Angara, ilk başarılı uçuşunu ise ancak 2014 yılında yapabildi. Angara’nın çoktan kullanıma girmesi gerekiyordu, ancak Rostec CEO’su Yuri Koptev bunun 2024 yılından önce gerçekleşmeyeceğini duyurdu.

Halen kullanımda olan Proton roketleri, teknolojik açıdan Falcon ve Vega gibi Amerikalı ve Avrupalı rakiplerinin çok gerisinde kaldı. Çok eski teknoloji zehirli yakıtlarla çalışan Proton, her kalkışında korkunç bir çevre kirliliğine de yol açıyor.

Bu kirlilik özellikle Rusya’nın uzay çalışmalarına ev sahipliği yapan Baykonur üssünün bulunduğu Kazakistan tarafından sık sık gündeme getiriliyor. Yeni Angara roketleri çok daha temiz ve güvenli olan sıvı oksijen ve petrol kökenli yakıtları kullanacak. Bu yakıtlar kalkış esnasındaki güvenliğe de büyük katkıda bulunuyor.

Angara roketlerinin kullanıma girmesinin neden daha da gecikeceğine dair bir açıklama ise yapılmadı. Ancak çeşitli kaynaklar bu roketlerin maliyetinin henüz hayli yüksek olduğunu vurguluyor. Rostec mühendislerinin maliyeti düşürebilmek için çalıştıkları söyleniyor.