RTX 2080, GTX 1080’e Karşı

In Makale, Video by Recep BaltaşLeave a Comment

NVIDIA, Turing mimarili RTX 2080 ekran kartı ile Pascal mimarili GTX 1080’in 10 farklı oyundaki performansını karşılaştırdı.

Ray Tracing teknolojisini oyunlara getiren yeni RTX 2000 serisi hakkında detayları paylaşmaya devam ediyoruz. Öncelikle ambargo tarihine kadar inceleme sonuçlarını paylaşamayacağımızı belirtelim. Öte yandan NVIDIA, bazı oranları şimdiden paylaşıma açtı.

Firmanın kendi yaptığı testlere bakacak olursak RTX 2080’nin birçok oyunda GTX 1080’den %50 daha fazla performans sunduğunu görebiliriz. Bu oyunlar arasında EPIC Games’in yeni oyunu Infiltrator, Final Fantasy XV HDR, PUBG, ARK: Survival Evolved, JX3, Shadow of the Tomb Raider, Hitman 2 HDR, Wolfenstein II, Shadow of War HDR ve Mass Effect Anromeda HDR bulunuyor. Testte iki farklı veri görmek mümkün. İlki, yeni teknolojilerin olmadığı standart ayarlar. İkincisi ise RTX 2080 ile devreye girecek olan DLSS, yani Deep Learning Super Sampling teknolojisi. Yeni nesil bir anti-aliasing, yani kenar düzeltme işlevi gören bu teknoloji sadece destekleyen oyunlarda ve RTX 2000 serisi kartlar ile kullanılabilecek. Bu teknoloji devreye sokulduğunda RTX 2080, GTX 1080’den iki kat daha fazla performans sunabiliyor.

Tabii ki daha kapsamlı FPS değerlerini de içeren daha kapsamlı sonuçları ambargo biter bitmez sizlerle paylaşacağız. Fakat kapsamlı sonuçlar gelene kadar Turing’in gücünü görmek açısından bu tablonun epey fikir vereceğini düşünüyoruz.