Anasayfa Haber OpenAI, Profesyonel Dota 2 Oyuncularına Yenildi

OpenAI, Profesyonel Dota 2 Oyuncularına Yenildi

Team paiN takımı, Dota 2’de OpenAI adlı yapay zekayı yenmeyi başardı.

Yapay zekanın kullanım alanları genişlemeye devam ederken, bazı kuruluşlar da testlerini oyunlar üzerinde sürdürüyor. Geçtiğimiz haftalarda OpenAI ile eski profesyoneller Dota 2’de karşı karşıya gelmişti. OpenAI, 2 maçı üst üste kazanarak günün galibi olmuştu.

OpenAI, şimdi de profesyonel oyunculuğu sürdürmekte olan bir Dota 2 takımı ile karşı karşıya geldi. Bir Brezilya takımı olan Team paiN, dünyanın en iyi Dota 2 takımları arasında 14. sırada yer alıyor. Bu zamana kadar rakiplerine ezici üstünlük sağlayan yapay zeka, Team paiN’i yenmeyi başaramadı.

Bu noktada OpenAI botlarının, Team paiN’e ciddi bir avantaj verdiğini de belirtmek gerek. Botların tepki süresi, 200 milisaniye olarak belirlendi. Profesyonel oyuncular ise bundan çok daha kısa bir sürede tepki verebiliyorlar.

Maç esnasında OpenAI zekasının bazı ilginç kararlar verdiği de gözlemlendi. Bu kararlar arasında çevresinde hiç düşman olmamasına rağmen güçlü yeteneklerin harcanması gibi hamleler de bulunuyor.

OpenAI’ın tepki süresinin standart haline, yani 80 ms’ye düşürülmesi halinde Team paiN’e karşı nasıl bir performans sergileyebileceği merak konusu. Belki gelecek maçlarda bu da denenir.