Nvidia Ekran Kartıyla Freesync Monitör Kullanmak Mümkün!

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

Nvidia ekran kartı kullanarak Freesync teknolojili monitörlerden verim alınabildiği ortaya çıktı.

Oyunlardaki kare sayısının bozulma olmadan ekrana yansıtılabilmesi için uzun süre V-Sync teknolojisi kullanıldı. Bu teknoloji ekran ile ekran kartı arasında senkronizasyon yaparak görüntülerin doğru bir şekilde yansıtılmasını sağlıyor. Fakat beraberinde bazı performans ve gecikme problemlerine de sebep oluyor.

Bunun çözülmesi için Nvidia G-Sync, AMD de Freesync teknolojilerini kullanıyor. Bu iki teknolojiyi bir arada sağlayan monitör bulunmuyor. Anyrıca Nvidia Freesync’i, AMD de G-Sync’i çalıştıramıyor.

Reddit’teki bir kullanıcı ise Nvidia ekran kartlarında Freesync’i çalıştırmanın yolunu buldu. Fakat bundan faydalanmak için AMD’nin bir APU’suna ihtiyacınız var. Sistem basit bir şekilde görüntüyü Nvidia kartta oluşturup, monitöre işlemcinin yerleşik grafik birimi üzerinden yansıtmak şeklinde işliyor.

Eğer Nvidia kartınız, AMD APU’nuz ve Freesync monitörünüz varsa aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  • Freesync monitörü ekran kartından çıkarıp anakartın monitör çıkışına bağlayın.
  • BIOS üzerinden işlemci üzerindeki grafik ünitesini tamamen açın, otomatiğe bırakmayın.
  • Radeon Adrenalin Edition 18.5.1’i yükleyin ve Freesync’i aktifleştirin.
  • Nvidia Denetim Masası’na girin. 3D Ayarlarının Yönetilmesi seçeneğini tıklayın. Artık buradan öntanımlı grafik işlemcisini dizüstü bilgisayarlardaki gibi seçebiliyoruz. Nvidia ekran kartınızı seçin.

Bu adımları izledikten sonra AMD APU’daki yerleşik grafik işlemcisi, Freesync’li görüntü çıkışı sağlayan bir birim olarak çalışacak. Görüntüler yine Nvidia ekran kartınızda işlenecek, ancak Freesync bağlantısını APU sağlayacak. Nvidia’nın bu açığı kısa sürede kapatacağı tahmin ediliyor.

Editör’ün Yorumu: Elinizdeki donanım bu şartlara uyuyorsa bu yöntemi deneyebilirsiniz. Ancak bu şekilde kullanmak üzere donanım satın almanızı tavsiye etmiyoruz. Açık kapatılırsa zarara uğrayabilirsiniz. – Ali Güngör