SSC Tuatara Yakında Üretime Girecek

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

2011 yılında duyurusu yapılan 1.750 beygirlik otomobil, uzun bir aradan sonra üretim bandına giriyor.

Amerikan butik otomobil üreticisi SSC (Shelby SuperCars), 2011’de duyurusunu yaptığı Tuatara’nın üretimine başlamaya hazır olduklarını söyledi. Tuatara’nın normalde 2013 yılında piyasaya çıkması bekleniyordu. Bu süreçte otomobilin tasarımı da bir miktar değiştirildi.

5,9 litrelik çift turbolu V8 motoru, Nelson Racing Engines tarafından üretiliyor. Dakikada 8.800 devire ulaşabilen bu motor, 91 oktan benzin kullanıldığında 1.350 beygir güç üretebiliyor.

Motor, aynı zamanda E85 etanol yakıtı ile de çalışabiliyor. E85 kullanıldığında motorun ürettiği güç 1.750 beygir gibi inanılması zor bir değere ulaşıyor. Ancak tabii ki bu yakıt her benzincide bulunmuyor.

Tuatara’nın maksimum hızı ise saatte 483 kilometre. Bu hız Tuatara’yı dünyanın en hızlı otomobili yapacak. Şu anda piyasadaki en hızlı otomobil ünvanı 458 km/s ile Koenigsegg Agera RS modeline ait.

100 tane üretilecek olan aracın fiyatı ve çıkış tarihi henüz belirsiz. Ancak ucuz olmayacağı ve zengin koleksiyoncular tarafından hemen tüketileceğine şüphe yok.