Anasayfa Haber Kalashnikov Yeni Elektrikli Otomobil Tanıttı

Kalashnikov Yeni Elektrikli Otomobil Tanıttı

Ünlü Rus silah tasarım bürosu Kalashnikov, ilk elektrikli otomobili CV-1’i tanıttı.

Otomobillerde elektrik motoru devrimi yaşanırken, yıllardır otomobil işi yapan büyük şirketler de tecrübe avantajının bir kısmını kaybediyor. Bu gelişmeleri fırsata çevirmek isteyen farklı şirketler de bu alana yatırım yapmaya başlıyor. Tesla, bunun en güçlü örneği olarak karşımıza çıkıyor.

Rus silah üreticisi Kalashnikov da elektrikli otomobil kervanına katılmak isteyen şirketler arasında. Şirket geçtiğimiz günlerde CV-1 adını verdiği otomobilini tanıttı. Retro çizgilerle ile modern tasarımı harmanlayan otomobil eski Lada’ları andırıyor. Aracın kapı kolları, elektrik şarj kapağı ve farları gibi detaylar, kullanışlılıktan ziyade retro tasarımını yaşatacak şekilde geliştirilmiş.

CV-1, diğer üreticilerin elektrikli otomobilleri kadar gelişmiş bir model değil. 90 kWh bataryası bulunan araç, tek şarjla 300 kilometre yol gidebiliyor. 295 beygir gücündeki CV-1, 0-100 km/s hızlanmasını 6 saniyede tamamlayabiliyor.

Aracın seri üretime geçirilip geçirilmeyeceği henüz bilinmiyor. Ancak tarihe AK-47 ve AK-74 gibi piyade tüfekleriyle geçmiş bir tasarım bürosunun, bu kadar farklı bir alanda çalışması hayli sıra dışı bir gelişme denebilir.