DLSS Nedir? Nvidia Turing ile DLSS Teknolojisi – Gamescom 2018

In Makale, Video by Ali GüngörLeave a Comment

DLSS teknolojisi nedir, ne işe yarar özetliyoruz. Nvidia’nın Gamescom 2018’de tanıttığı yeni RTX 2000 ekran kartlarıyla birlikte açıklanan DLSS, bilgisayar oyunlarında önemli bir yenilik.

Kenar filtreleme teknolojileri performans bedeli ve sonuçların kalitesi olarak birbirinden ayrılır. Bunları rehberimizde daha önce anlattık. Şimdi DLSS ile yeni nesil Turing ekran kartlarıyla karşımıza çıkan, yeni kenar filtreleme teknolojisi anlatıyoruz.

DLSS’nin açılımı Deep Learning Super-Sampling yani Derin Öğrenme Süper Örnekleme oluyor. Machine Learning yani makina öğrenmesi, yapay zekanın günümüzde en çok üzerinde durulan yönlerinden, tekniklerinden birisi.

Nvidia’nın yapay zeka çalışmaları ile oyunu analiz ederek ortaya çıkardığı yeni bir algoritma. Bu yazılım teknolojisi yeni Turing ekran kartlarında çok kaliteli bir kenar düzeltme imkanı getiriyor.

DLSS’nin kullanılabilmesi için oyuncunun Nvidia Turing mimarili 2000 serisi bir ekran kartına ihtiyacı var. Ayrıca oyunun DLSS desteklemesi gerekiyor. Oyunun grafik ayar menüsünde DLSS açıldığında teknoloji devreye giriyor.

DLSS teknolojisi Unreal Engine ile başlayarak oyun motorlarına ekleniyor. Bu sayede önümüzdeki yıllarda yaygınlaşacak.

DLSS nasıl çalışıyor? Nvidia kendi yapay zeka gücünü kullanarak oyunu analiz ediyor. Ortaya oyunun özelliklerine uygun bir algoritma çıkartıyor. Bunu ekran kartı sürücüsüne ekliyor. Bu sayede kullanıcının ekran kartı, oyunda en verimli şekilde kenar düzeltme yapabiliyor. Yani düzenli sürücü güncellemeleri DLSS için çok önemli.

Video: NVIDIA, Yeni Nesil RTX 2000 Serisi Fiyat ve Özelliklerini Açıkladı

Video: RTX 2080, GTX 1080’e Karşı

Nvidia NVLink Nedir? RTX ve SLI – Gamescom 2018