Anasayfa Haber AMD, 7 Nanometre Üretim Planlarını Açıkladı

AMD, 7 Nanometre Üretim Planlarını Açıkladı

AMD, CPU ve GPU tarafındaki planlarını özetleyen bir bülten yayınladı.

Ryzen 1 ve Ryzen 2 serisi işlemcileriyle piyasada iyi bir dönem yaşamakta olan AMD,  şu sıralar GPU tarafında biraz geride kalmış durumda. Şirketin bu yıl ilk 7 nanometrelik ürünlerini piyasaya süreceği biliniyor. AMD, bu konuyla ilgili bir duyuru yayınladı.

AMD, son 18 ayda piyasaya sürdükleri ürünlerle birlikte işleri büyüttüklerini açıkladı. Şirket, PC, oyun ve veri merkezi alanlarında pazar payını artırmayı başardı.

Moore yasası yavaşlıyor, talep artıyor

AMD, Moore yasasının hızının yavaşlamasıyla birlikte, artmaya devam eden işlemci ve GPU talebinin endüstride bir kırılma noktasına sebep olduğunu söylüyor. Bu trendin sektörde büyük farklılaşmaların oluşmasına zemin hazırladığını belirten şirket, pek çok fırsat kapısının da açıldığını düşünüyor.

AMD’nin bir sonraki kilometre taşı, 7 nanometre teknolojisiyle üretilen yongaları olacak. Bu yongalara 2. nesil Zen 2 işlemci çekirdekleri ve gelecek Navi mimarisi dahil olacak. TSMC’ye çok sayıda 7 nm yonga tasarımını göndermiş olan şirket, bu teknolojiyle üretilen ilk grafik işlemcisini bu yılın sonuna doğru, ilk sunucu işlemcisini ise 2019’da piyasaya sürecek.

Şirket, geçtiğimiz günlerde 7 nanometre üretiminden vazgeçtiğini duyuran GlobalFoundries ile olan çalışmalarına da devam edecek. GlobalFoundries, 14 ve 12 nanometre teknolojileriyle Ryzen, Radeon ve EPYC yongalarını üretmeye devam edecek. AMD, GlobalFoundries’e yaptığı yatırımları artıracak.