Apple’ın Otonom Aracı, Otoyola Girişte Kaza Yaptı

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

Apple’ın otonom sürüş donanımlarıyla donatılmış Lexus RX450h SUV, insan hatası sebebiyle oluşan bir kazaya karıştı.

Otonom araçların testleri pek çok şirket tarafından gerçekleştiriliyor. Sürücüsüz otomobillere geçiş için çok sayıda şirket yapay zeka ve güvenlik testlerini sürdürürken, zaman zaman kazalar da gerçekleşebiliyor. Apple’ın Lexus marka otonom aracı da geçtiğimiz günlerde bir kazaya karıştı.

Apple’ın test için kullandığı Lexus marka araç, Amerika’da trafiğin yoğun olduğu bir otobana girişte hızını 2 km/s’ye kadar düşürdü. Bu sırada bir insan tarafından kullanılan ve 25 km/s hızla gelen bir araç arkadan gelip çarptı. Çarpışmada hiç kimse yaralanmadı, yalnızca araçlarda ufak hasarlar meydana geldi.

Konunun uzmanları ise bu tip kazaların artık otonom araçlar için normal hale geldiğini söylüyor. Güvenliği tam anlamıyla uygulamak isteyen sürücüsüz otomobiller, bir yola bağlanırken büyük oranda yavaşlıyor veya tamamen duruyorlar.

Yola bağlanmanın %100 güvenli olduğu anda ise gaza basıp bağlanma işlemini gerçekleştiriyorlar. İnsan sürücüler ise durup kalkmak yerine hızı düşürmeyi tercih ediyor. Çoğu sürücü bağlanacakları yolda gelen aracın da yavaşlayacağını düşünüyorlar.

Gelecekte yapay zekaların insanlara daha benzer davranışlar sergilemeleri amacıyla daha farklı programlanmasının gerekebileceği düşünülüyor. Zira Apple’ın karıştığı kaza türünün ilk örneği değil. İnsan sürücüler bu tip davranış sergileyen ve harekete geçmek için tamamen güvenli şartların oluşmasını bekleyen araçlara pek alışkın değil.

Apple’ın halen 66 tane sürücüsüz test otomobili bulunuyor. Titan adı verilen proje hakkında çok fazla detay açıklanmıyor. Apple doğrudan kendi otomobilini üretmeyi planlayabileceği gibi, aynı zamanda otomobil üreticiler için otonom otomobil paketi de geliştiriyor olabilir.

Titan projesinin bu yıl tamamlanabileceği ve duyurusunun yapılabileceği konuşuluyor. Fakat ortaya atılan bazı söylentiler, 2019 yılına da sarkabileceği yönünde. Çoğu markanın benzer projelerinde 2020 ve ötesini hedeflediği de biliniyor.