Çok Çekirdekli Intel İşlemciler İçin X599 Express Anakartlar Geliyor

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

Son kullanıcıya yönelik çok çekirdekli Intel işlemciler, X599 Express anakartlar üzerinde çalıştırılacak.

Intel, 10 nanometreye geçişini henüz gerçekleştirememiş durumda. Ayrıca uzun bir süredir karşısında üstün olduğu rakibi AMD, çok çekirdekli işlemcilerde Intel’i hayli zorluyor. AMD, işlemci piyasasındaki pazar payını günden güne artırıyor.

Intel’in piyasaya sürdüğü 18 çekirdekli Core i9-7980XE işlemcisi ise AMD’nin Threadripper işlemcileri karşısında yetersiz kaldı. 32 çekirdekli Ryzen Threadripper 2990WX, daha hesaplı bir fiyat karşılığında daha yüksek performans sağlayabiliyor. Bu da Intel’i Skylake-X XCC (Xtreme Core Count) işlemcilerini son kullanıcı segmentine indirmeye zorluyor.

Şirket, Computex’te 28 çekirdekli işlemcisiyle bir gösteri yapmıştı. Bu işlemciyi, Asus ROG Dominus ve Gigabyte’ın özel bir anakartı çalıştırabiliyordu. Bu anakartlarda kullanılan yongasetleri ise Intel’in C629 Lewisburg yongasetini temel alıyordu.

Threadripper 2990WX’in piyasaya çıkmasıyla birlikte Intel, C629 yongasetinde gerekli ayarlamaları yaparak X599 Express adıyla piyasaya sürecek. Bu yongaseti, Skylake-X platformundan türetilmiş çok çekirdekli işlemcileri destekleyecek ve LGA3647 slotunu kullanacak.

28 çekirdeğe kadar destek veren X599, 6 kanallı DDR4 desteğini de beraberinde getirecek. Ayrıca Intel’in yeni 20 ve 22 çekirdekli LGA2066 işlemcilerini de piyasaya süreceği konuşuluyor. Ancak bu konuda kesin bir tarih verilmiş değil.