Qualcomm, aptX Adaptive Ses Teknolojisini Duyurdu

In Haber, Mobil by Ruşen GöbelLeave a Comment

Qualcomm, aptX ses kodek teknolojisini daha da geliştiriyor.

Bluetooth üzerinden yüksek kaliteli ses aktarımına imkan sağlayan bir codec olan aptX, pek çok mobil cihazda ve kablosuz ses kaynaklarında yıllardır kullanılıyor. Qualcomm, bunun gelişmiş sürümü olan aptX Adaptive’in duyurusunu yaptı.

Bildiğiniz üzere günümüzde bol miktarda radyo dalgasıyla karşı karşıyayız. Bu radyo dalgaları, Bluetooth bağlantılarında sıkıntıların yaşanmasına ve yavaşlamasına da sebep olabiliyor. Eğer müzik dinlerken radyo frekanslarının Bluetooth frekansıyla karıştığı alanlara girersek, müzikte kesilmeler ve takılmalarla karşılaşabiliyoruz.

aptX Adaptive teknolojisi, farklı radyo dalgalarının Bluetooth’u etkileyebildiği durumlarda kaliteyi kademeli olarak değiştirerek müziğin kesilmesini veya gecikmesini engelliyor.

aptX Adaptive, aynı zamanda cihazdan gelen sesin kaynağına göre de kendini ayarlayabilecek. Örneğin düz müzik dinlerken gecikme problemlerini yok sayarak maksimum kalitede müzik iletimi sağlamaya çalışacak. Eğer bir telefon konuşması yapılıyorsa da maksimum optimizasyonu sağlayarak gecikmeyi sıfır seviyesine çekmeyi amaçlayacak.

aptX Adaptive, 280 kpbs – 420 kbps arasında müzik iletimi sağlayabilecek. Radyo dalgalarının karışması durumunda 280 kbps’nin altına da inebilecek.

Bu sayıların biraz düşük göründüğü aşikar. Fakat Qualcomm yetkilileri, codec’in müziği daha iyi sıkıştırmasından dolayı aslında bundan çok daha yüksek kalitede iletilebileceğini söylüyor.

aptX Adaptive, Android Pie sürümünün içine gömülecek. Bu teknolojiyi destekleyen kulaklıklar ise 2019’un ilk yarısında piyasaya çıkacak.