5K ve 49 İnçlik Dev Philips 499P9H Monitör – IFA 2018

In Video by Ali GüngörLeave a Comment

Philips 499P9H model 5K monitörü 49 inç boyutları ile iki değil, üç monitörün yanyana sunduğu görüntü alanını sunuyor. IFA 2018’de tanıtılan monitörün özelliklerine bakalım…

5120×1440 piksel çözünürlüğe sahip olan Philips 499P9H, 32:9 görüntü oranına sahip. Monitör ince ve uzun bir yapıya sahip, masa üzerinde uzanıp gidiyor.

Monitörün tepesinde bir webcam, mikrofon birimi var. Bu parça arkaya katlanarak gizlenebiliyor. Bu Windows Hello destekli, bu sayede masaüstü bilgisayarımızda yüz tanıma özelliğinden ve ek güvenlikten yararlanabileceğiz.

Yeni teknolojiler arasında USB Type-C destekli Thunderbolt bağlantısı dikkatimizi çekiyor. Ayrıca monitörün üzerinde bir de ethernet portu var. Peki bunlar ne işe yarıyor? Monitöre ethernet kablosunu bağladığınız zaman, USB Type-C uçlu Thunderbolt portu üzerinden aktarılabiliyor. Yani bu dizüstü bilgisayar bağlamakta kullanılıyor.

2019’un ilk çeyreğinde piyasaya çıkacak olan Philips 499P9H monitörün fiyatı henüz resmi değil. Ancak yurtdışında 1100 – 1200 USD aralığında olacak. Türkiye’de vergilerle birlikte takribi 1650 – 1800 USD aralığında olmasını bekleyebiliriz.

Peki bu monitör ne işe yarayacak? Özellikle Spreadsheet denilen Excel tabloları, Adobe Premiere’de çalışma zaman çizelgesi gibi noktalarda çok kullanışlı görünüyor. Borsa ve piyasa analizi yaparken, sayısız sekme açık çalışırken üretkenliği artırmak üzere tasarlandığı ortada. Elbette oyun da oynanabilir ancak tasarım çalışma konusunda ağır basıyor. Macbook Pro gibi bilgisayarların Thunderbolt portundan bağlanması ve ofiste çalışmaya daha geniş ekran üzerinde kesintisiz devam edilmesi anahtar kullanım senaryomuz.

Beğendik mi? Farklı ve özel amaçlara yönelik olarak kullanışlı duruyor. Dikkatimizi çeken ürünler arasında yer aldı. Ayrıca 492 modelinin bültenini de burada paylaştık…