Kurgu Bilgisayarımızı Viewsonic VP3268-4K Monitör ile Güncelliyoruz

In Video by Recep BaltaşLeave a Comment

4K videoları hazırladığımız bilgisayarımızın monitörünü Viewsonic’in  VP3268-4K model monitörü ile güncelliyoruz.

Okurlarımızın en çok merak ettiği sorulardan biri de 4K videolarımızı nasıl işlediğimiz. Video kurgu editörümüz Mehmet Ali Gündüz, halihazırda çift monitör ile Technopat videolarını işlemekte. Her iki monitör de 4K olmasına karşın kullandığımız ASUS monitör bu sistemde geçici olarak yer alıyordu. Bugün nihayet Viewsonic’in fotoğraf düzenleeycek profesyoneller için tasarladığı VP3268-4K modeline geçiş yaptık.

Bu esnada: Monitör Kalibrasyonu Nedir? Nasıl Yapılır? Videomuz ve makalemiz de ilginizi çekebilir…

VP3268-4K, 32″ boyutta bir panele sahip. Bu da geniş bir görüş alanı sunuyor. 4K çözünürlük ile birleşince videoları düzenlemek daha kola bir hal alıyor. Buna ek olarak monitör SRGB ren gamutunun %99’unu kapsarken AdobeRGB’nin de %77’sini kapsıyor. Buradaki en önemli değerlerden biri de REC709. HDTV renk standartlarından REC709’u %99.67 oranında kapsayan VP3268-4K, video düzenleme için de uygun bir monitör.

IPS bir panele sahip olan monitörün kontrast değeri 1300:1 iken parlaklığı da 350 cd/m2. Griden griye 5 ms tepki süresi sunan VP3268-4K, 4K monitörlerde sık karşılaştığımız rahatsız edici yüksek Input Lag’a sahip değil. Bu bağlamda kullanım esnasında video editörümüz seri bir şekilde video düzenleme yapabiliyor.

DisplayPort ile bağladığımız monitörden şimdilik memnununuz. Sırada sekiz çekirdekli render bilgisayarımızı 32 çekirdekli Threadripper işlemciye güncelleme işlemi var. Takipte kalın!