Nasa, Opportunity Robotunu Kurtarmaya Çalışıyor

In Haber, Mobil by Ruşen GöbelLeave a Comment

Fırtına sonrası artan güneş ışığıyla birlikte Mars aracı kurtarılmaya çalışacak.

Mars’taki tek robot aracın Curiosity olduğu zannedilse de, aslında 2003’te gönderilen Opportunity aracı da orada bulunuyor. 2003’te dünyadan gönderilen Opportunity, bir süredir Mars’ta bazı problemler yaşıyordu.

Curiosity’nin aksine sürekli güneş ışığına ihtiyaç duyan Opportunity, bu yılın başlarında Mars’ta çıkan kum fırtınası yüzünden kendini düşük güç tüketim moduna almıştı. Güneş ışığını engelleyen kum fırtınası, Opportunity’nin duraklamasına sebep olmuştu.

Nasa, kum fırtınasının dinmeye başladığını ve Opportunity’nin yavaş yavaş yeterli güneş ışığını almaya başladığını duyurdu. Nasa bu fırsattan istifade ederek araca günde birkaç tane komut göndermeye başladı.

Nasa, aracın tam güce erişmesi durumunda bile eskisi gibi çalışacağından şüpheli. Kum fırtınası esnasında aracın zarar görmüş olabileceği tahmin ediliyor.

İletişimin sağlıklı bir şekilde kurulması durumunda bile, uzun süre kullanılamayan bataryaların kapasitesinin ciddi oranda düşeceği tahmin ediliyor. Bu da aracın çalışmasında ve kendini sıcak tutmasında sorunlar yaşatabilir.