Altıncı Nesil Fiber Kanal Ağlar Ne Yenilik Getiriyor?

In Makale by Egemen YıldızLeave a Comment

Altıncı nesil fiber kanal ağlarının ne olduğunu ve getirdiği yenilikleri bu yazımızda anlatıyoruz.

Fiber kanal ağlar, işletmelere ait veri merkezlerinin artan ihtiyaçlarını karşılayabilecek, maksimum performansı sunacak ve sürekli ulaşılabilir durumda olan bir depolama protokolüdür. Özellikle yüksek miktarda kritik verinin depolanması için bu depolama ağları kullanılır. 5. nesil depolama ağı saniyede 16 GB veri aktarımına izin veriyordu. 6. nesil ağlar ise birçok yeni özellik sunuyor.

  • 6. nesil ağlar veri aktarım hızını iki katına çıkarıp 32 GBps değerine ulaşıyor. Ayrıca performansı 4 katına çıkarıp 128 GBps değerlerine ulaşmak da mümkün hale geliyor. Bunun için 32 GBps gücünde 4 hattı eş zamanlı birleştirmek mümkün. Bu standart bir öncekine göre geriye yönelik uyumlu.
  • Forward Error Correction (FEC) teknolojisi ile yüksek hızlı ağlarda ortaya çıkan bit hatalarını düzeltmeye yarıyor. Bu özellik sayesinde performansın azalmasına ya da kayıplara sebep olan stream hataları en az seviye indiriliyor.
  • Enerji verimliliği özelliği sayesinde yeni nesil fiber kanal ağlar daha az kaynak tüketecek. Kullanılmadığı zaman bakır elektrik ağları kapatılabilecek. Optik ağlarda lazer sürekli aktif kalmak zorunda olsa da, yeni nesilde optik bağlantılar saniyede çok kere uyku moduna alınabilecek ve %40-60 oranında güç tüketimini azalacak.
  • N-Port ID Virtualization (NPIV) teknolojisi sayesinde sunucu sanallaştırma işlemi basit bir hale gelecek. Böylelikle çok daha fazla sayıda SAN fabric kullanmak mümkün hale gelecek.
  • Geriye dönük uyumluluk sayesinde 16 GBps ve 8 GBps ağlarla tam uyum sağlanacak. İki ağ noktası arasında en hızlı desteklenen yol otomatik olarak ayarlanacak ve herhangi bir müdahale gerektirmeyecek.
  • FC-SP, FC-SP-2, FC-SP-2/AM1 güvenlik standartları daha da iyileştirilecek. NIST ve EU standartları ile sürekli olarak uyumlu kalınacak.

Artan performans gereksinimini ve iş yükünü karşılamak, ayrıca yeni nesil ile sunulan diğer teknolojilerden faydalanmak için 6. nesil fiber kanal ağına geçebilirsiniz. Özellikle flash depolama birimlerine yönelen işletmeler 6. nesil ağların yeteneklerinden en çok fayda görecek. NVMe, fiber kanal üzerine NVMe, 3D Xpoint gibi teknolojiler dinamik RAM ve NAND flash bellekler arasındaki depolama pazarını dolduruyor. Ancak yine de yeterli miktarda ağ bant genişliğine ihtiyaç duyuyorlar.

Yeni bellek ve depolama teknolojilerine yönelen işletmelerin, bunların tam potansiyelini elde etmesi için uygun bir ağa sahip olması şart. Eğer sizin ağınız gereksinimlerinizi karşılayamıyorsa bu yeni teknolojilere ayak uydurması da mümkün olmayacaktır. İş yükü artan ağlarda da performans kaybı yaşanacaktır. Eğer böyle bir sorunla karşı karşıya kalmaya başladıysanız, yeni nesil bir fiber kanal ağı kullanabilirsiniz.

Sadece yeni depolama teknolojileri değil, artan iş yükü de güçlü bir ağa sahip olmayı gerektiriyor. Yapay zeka, makine öğrenmesi, büyük verilerin analizi ve sanallaştırma teknolojileri yüksek ağ gereksinimine de sahip.

Ağ Protokolü Depolama Birimi Önerilen Kullanım Alanı
Ethernet Dosya, blok, HDD’ler, SSD’ler Dosya sunucuları, iSCSI
Fiber Kanal Blok, HDD’ler, SSD’ler Özellikle üst düzey harici depolama sistemleri
NVMe SSD’ler Çok hızlı depolama cihazları ve sistemleri
SAS HDD’ler, SSD’ler İşletmelere yönelik depolama cihazları, JBOD, depolama sistemleri
SATA HDD’ler, SSD’ler, optik diskler Bireysel depolama cihazları

Ancak 6. nesil fiber ağlara yükseltme yapmanın tek sebebi performans olmamalı. Özellikle yeni neslin Forward Error Correction (FEC) yeteneği sayesinde, veri aktarımı sırasında oluşan hataları en aza indirebilirsiniz. Bit hata kurtarmasıyla birlikte kararlılığı artırabilirsiniz.

Ağınızı 6. nesle yükseltmeden önce maliyet analizini mutlaka yapmalısınız. Malzeme ve personel maliyetleri, müşteri memnuniyeti ve verimlilik de göz önünde bulundurulmalı.