Yeni Technopat Video Kurgu Sistemine Geçtik

In Makale, Video by Ali GüngörLeave a Comment

4K videolarımızı işlediğimiz bilgisayarı 2990WX ile yeniliyoruz. 8 Çekirdekli işlemciye sahip PC, 32 çekirdekli yeni sistem ile değişiyor. 4K videoların işlenme süresindeki farka bakıyoruz…

Önce monitörü değiştirip fabrika renk kalibrasyonu olan profesyonel bir monitör ekledik. Ardından sıra sistemin kendisine geldi. PC Toplama Rehberi olarak sizlerle paylaştığımız iş istasyonumuzu testlerde kullandık. Ardından video kurgu sistemimizdeki diskleri Threadripper 2 sisteme aktarıp yeniden sürücüleri kurduk.

Threadripper 2 2990WX işlemci ile topladığımız sistem videosu ve parça listesi…

Daha önce X99 Test Sistemi olarak topladığımız, zaman içerisinde güncellenen ve kurgu sistemi olarak kullanılmaya başlanan bilgisayar…

Aynı ayarlar ile aynı dosyanın çıktısını aldık. Bu esnada işlemci, RAM, GPU kullanım oranlarına da baktık. 5 Dakika 16 saniyelik temel bir 4K videonun render işlemi önceki sistemde 9 Dakika 46 saniye sürdü. Yeni sistemde ise aynı işlem 5 dakika 48 saniyede tamamlandı. Yüzde 68 performans artışı sağlandı.

Çekirdek ve Thread Farkı

32 fiziksel çekirdek ve her çekirdekte SMT ile 2 Thread, toplam 64 çekirdek gibi çalışıyor. Elbette bu SMT teknolojisi HT gibi bazı kısıtlamalara sahip. Bu yüzden internet üzerinde çekirdek sayısı ile ilgili hatalı bilgiler görebilirsiniz, doğrusu şöyledir: Fiziksel çekirdek sayısı verilir, SMT ya da HT olup olmadığı, Thread – İzlek bilgisi verilir. Bunlara sanal çekirdekler ve sanal çekirdek sayısı da diyebiliriz, 32 fiziksel, 32 sanal çekirdeğimiz var.

Video Ne Kadar Zaman Alır?

İşlenen videonun ayarları, efekt miktarı, katman sayısı ve renk düzenleme gibi her işlem videonun çıkış süresini uzatır, değiştirir. Basit düzenleme işleri daha kısa sürede kodlanıp çıktı alınabilir hale gelirken, karmaşık işler daha uzun süre alır. Bu testlerde videoların kurgu süresi belirtilmemiştir. Uzun kurgu işlemleri profesyonele ve yapılan kurguya göre, örneğin film post prodüksüyonu aylarla ölçülen sürelerde mesai gerektirebilir. Benzer şekilde renk, efekt ve animasyonlar için ayrı profesyoneller emek sarfedebilir. Bunlar videomuzun konusu değil ancak kısaca genel bir bilgi paylaşmış olduk.

Neden Vega 56?

Vega 56’yı kullanma sebebimiz mevcut Adobe uygulamalarında AMD Radeon sürücüsünün daha stabil çalışması oldu. Bunun Intel ve AMD işlemciyle ya da anakart ile de bir ilgisi yok. Intel Render sisteminde de Vega 56 vardı, yeni AMD Sisteme aktardık. Zaten hem GTX 1080 Ti da testler için lazım, hem de ilk denemeyi Vega 56 ile yaptık, testi ekran kartının etkilememesi için yine Vega 56 kullanmamız gerekiyor.

Durum değişirse bir de Nvidia’ya tekrar geçebiliriz ancak şu an HBM bellekli Vega 56, çok daha istikrarlı bir performans sundu. Ekran kartı kullanımı dosyayı kodlayıp çıktı alırken OpenCL ile görev yöneticisinde yüzde 20’ler civarında görünüyor.

RAM Kullanımı

RAM kullanımına bakarsak 32 GB’ın 17.4 – kabaca 18 GB’ının kullanıldığını görüyoruz. Adobe ve profesyonel uygulamalar bazı işlemlerde olan bütün RAM’i de kullanabiliyor. 64 ya da 128 GB RAM de dosya boyutlarına göre sağlıklı seçimlerdir. Burada kısa ve basit bir video üzerinde bile 18 GB kullanım gördük.

Evet videomuzda sizlerle gelişmeleri paylaştık, Adobe Premier ile video kurgu konusunda bilgiler aktardık. Technopat olarak bizimle yorumlarınızı paylaşabilir, ayrıca sorularınız için Technopat Sosyal’de konu açabilirsiniz.