Anasayfa Haber Bitkilerin Yaralanmalara Tepki Verdiği Ortaya Çıktı

Bitkilerin Yaralanmalara Tepki Verdiği Ortaya Çıktı

Yapılan deneyde, bir bitkinin böcek ısırığına tepki verdiği görüldü.

Bitkilerin ne gibi özellikler taşıdığı, uzun bir süredir bilim dünyasının araştırdığı bir konu. Her ne kadar bitkilerin yapısı hakkında pek çok bilgiye sahip olsak da can yanması gibi hislere sahip olup olmadıkları net değildi.

Bir araştırma, bitkilerin olaylara anlık tepki verebildiğini ortaya koydu. Deney için bitkiye, kalsiyum oranı arttığında ışık saçan proteinler verildi. Sonrasında bir böcek tarafından ısırılması sağlanan bitkideki proteinlerin hareketi gözlemlendi.

Bitki böcek tarafından yenmeye başladığında, ışığın ısırılan kısımdan yapraklara, saniyede 1 milimetre hızla ilerlediği görüldü. Işığın ilerlemesi, kalsiyum aracılığıyla diğer yapraklara bilgi verilmesi anlamına geliyor. Buna göre diğer yapraklar da defansif hormonlarını salgılıyor. Bu defansif hormonlar da böceğe kötü bir tat veriyor.

Bu deney, bitkilerde de sinir ağı benzeri bir iletişimin olduğunu gösteriyor. Bitkinin kendi içinde iletişimi insanlara ve hayvanlara göre bir hayli yavaş. Hayvanlardaki sinir hücreleri, bilgiyi saniyede 120 metre hızda taşıyabiliyor.