Anasayfa Haber Chrome’a Parmak İzi Okuyucusu Desteği Geliyor

Chrome’a Parmak İzi Okuyucusu Desteği Geliyor

Chrome 70 sürümüyle birlikte parmak izi okuyucular internet tarayıcısında parola yerine kullanılabilecek.

Google, Chrome 70 beta sürümünü yayınladı. Yeni sürüm, macOS ve Android kullanıcılarına parmak izi okuyucuyu kullanma imkanı sağlıyor. Parmak izi okuyucu, çeşitli sitelere girişte parolanın yerini alabilecek.

Chrome 70’in bu özelliği şimdilik yalnızca parmak izi okuyuculu Android ve macOS cihazlarda kullanılabiliyor. Parmak izi okuyucusu bulunsa bile, Windows cihazlar, iPhone’lar veya iPad’ler şimdilik bu yenilikten faydalanamıyor.

Yeni sürümle birlikte Chrome’un şekil algılama API’si, 3 farklı alt kategoriye ayrılıyor. Yüz tanımlama kısmı gözlerin, burnun ve ağzın konumlarını algılarken, barkod ve QR kodları algılayan ayrı bir alt kategori de bulunuyor. Son olarak metin algılama kategorisi, resimlerdeki yazıları ayırarak gerekli noktalara iletebiliyor.

WebUSB, artık USB cihazlar üzerinde ağır işlemleri yavaşlamaya sebep olmadan gerçekleştirebilecek. Ağır işlemler, ayrı bir thread üzerinde yapılacak.

Tam ekran modunda kullanılırken, ödeme, kimlik doğrulama veya dosya seçimi gibi diyalog kutusu gerektiren işlemlerde tam ekrandan otomatik olarak çıkılacak. Böylece art niyetli geliştiriciler, kullanıcıları herhangi bir şekilde tuzağa düşüremeyecek.

TLS protokolü 1.3 sürümüne güncellenirken, güvenlik ve verimlilik artırıldı. Chrome 70’in tam sürümünün ne zaman yayınlanacağı henüz bilinmiyor.