Samsung Portable SSD X5 İncelemesi

In Video, Video İncelemeler by Ali GüngörLeave a Comment

En hızlı harici depolama birimini incelediğimiz bu videoda, Samsung Portable SSD X5’in hız, tasarım, kullanım özelliklerini, artı ve eksilerini değerlendiriyoruz…

Samsung’un en hızlı SSD’si artık harici bir disk olarak karşımızda. Bu taşınabilir veri depolama aracı, kullanıcılara daha önceki taşınabilir diskler ile kıyaslanmayacak ölçüde hızlı veri aktarımı ve kullanım imkanları sunuyor. Bu sayede taşınabilir depolamada büyük bir teknolojik sıçrama gerçekleştiriyor.

Samsung’un ilk Thunderbolt 3 harici SSD’si olan Portable SSD X5 modeli, piyasaya 500 GB, 1 Terabyte ve 2 Terabyte kapasitelerde sunuldu. Biz 1 Terabyte sürümünü inceliyoruz. Ayrıca X5, önceki taşınabilir modellerine göre çok farklı bir tasarıma sahip. Buna bakarak başlayalım.

00:05 – İnceleme tarihinde satın alabileceğiniz en hızlı harici depolama aracı Samsung Portable SSD X5.
00:20 – Samsung Portable T3 ve T5 modellerini de incelemiştik:
Samsung T3 Taşınabilir SSD İncelemesi…
Samsung T5 Taşınabilir USB SSD İncelemesi…
00:35 – SATA ve NVMe, USB 3.1 Gen 1, USB 3.1 Gen 2 ve Thunderbolt 3 farklarının etkisi nedir?
00:50 – Samsung 970 Serisi SSD İncelemesi…
01:00 – Klasik harici taşınabilir sabit diskler, taşınabilir SATA SSD’ler ve nihayet taşınabilir M.2 SSD’ler.
02:00 – Diğer SSD test ve videolarımız:
Samsung 970 EVO SSD Ve Sabit Disk – Hız Karşılaştırması…
IOPS Nedir? SSD’lerde Yüksek IOPS Neden Gerekli?
02:20 – Resmi veriler: 2800 MB/s okuma ve 2300 MB/s yazma hızlarına kadar çıkmak mümkün. 512 GB sürümünde yazma 2200 MB/s.
02:50 – Tasarım ve tasarımın T3 ve T5 ile karşılaştırması.
03:05 – İçinde ne var?
Kesinlikle düşmeye ve dış etkenlere çok dayanıklı.
03:22 – TB3 kontrolcü.
03:30 – Kullanmak için Thunderbolt 3 zorunlu.
03:52 – Thunderbolt 3 kablosu kutudan çıkıyor.
04:15 – Type-C portu nedir, ne değildir? Neden her Type-C USB ya da Thunderbolt değildir? Sebebi basit, bu port fiziksel standart olarak aynı olsa da, arkasındaki yonga ve bağlantı teknolojisi farklı USB ve Thunderbolt sürümlerinde olabilir.
Geriye dönük uyumluluk eksikliğini de burada konuşuyoruz.
05:17 – Güç gereksinimi.
05:30 – 512 GB, 1 Terabyte ve 2 Terabyte sürümler var.
06:00 – Kim için? Nerelerde kullanılır?
06:35 – Yeni nesil bazı laptoplarda SSD kapasitesini yüksek seçmek maliyetli, ayrıca sonradan ihtiyaç olduğunda lehimli modellerde yükseltme yapılamıyor.
07:15 – Masaüstü için nerede gerekli?
07:33 – Bu test ASUS ROG Zephyrus GM501 modelinde yapıldı.
ASUS ROG Zephyrus M GM501 Laptop İncelemesi
08:05 – Boyutlar ve ağırlık.
08:45 – Taşınabilirlik değerlendirmes.
08:55 – exFAT ve NTSF.
Technopat Sosyal’deki konu…
09:30 – Samsung Portable yazılımı ve şifreleme desteği.
10:05 – Aygıt yöneticisi altında cihazınızın Thunderbolt kontrolcü yazılımını güncelleyebilirsiniz. Yine Samsung sitesinde NVMe 1.3 sürücüsünü de indirip kullanabilirsiniz.
10:47 – MacBook Pro 13.3 2017 üzerinde de test ettik.
Apple MacBook Pro 13,3 İnç Teknik Özellikleri…
11:25 – Video kurgu çalışmaları için AJA ve BlackMagic testlerini yaptık. Testlerde farklı formatlarda, farklı sonuçlar gördük.
12:12 – Sürücüler, sıcaklık, test edilen cihaz hızı etkiliyor.
12:27 – Sıcaklığın performansa etkisi.
13:40 – Sonuç değerlendirme.

119 mm x x 62 mm x19.7 mm ölçülerinde. Daha önce incelediğimiz Samsung Portable SSD T3 ve T5 modellerine göre oldukça büyük boyutlarda ve 150 gram ile daha ağır.

Spor araba konseptine sahip bu harici disk, gri ve kırmızı renklere, aerodinamik çizgiler ve yine otomobil logosunu andıran açılı bir hilal üst kısımda yer alıyor. Kasada oldukça maliyetli bir materyal olan magnezyum kullanılmış. Bu kasanın biraz daha büyük olmasının iki sebebi var, biri iç devre yapısı, ikincisi de dev pasif soğutma bloğu. En dıştaki plastik kasanın altında aslında bol bol metal var.

İçinde ne var?

İçerisi açılmayan X5 SSD’nin içerisinde Samsung EVO 970 NVMe SSD var. 3D TLC V-NAND yongaları ve Phoenix kontrolcü kullanan bu SSD’yi, harici olarak kullanmak için Alpine Ridge ailesinden Thunderbolt 3’ten PCIe dönüştürücü köprü kullanılmış. Bu Intel’in JHL6340 Thunderbolt 3 kontrolcüsü. TB yongaları ve dönüştürücüler, uzun 2280 M2. İle birlikte kasanın içerisinde devre alanını artırıyor.

Bağlantısı Nedir?

X5’in Ucunda bir Thunderbolt 3 bağlantı portu var, Type-C şeklindeki port simetrik, bu sayede beraberinde gelen TB3 kablosunu yer takmak gibi bir sorun yok. Kablonun diğer ucu da aynı türde. Her iki uçta da Thunderbolt logosu ve 3 sayısı var.

SSD’nin altında +5V 2.5A bilgisi önemli, buna döneceğiz. Model ismi MU- PB1TB0B yani 1 Terabyte kapasitesi var. Seri numarası da burada yer alıyor.

Nerede Lazım?

Özellikle MacBook Pro gibi SSD kapasitesini artırmanın inanılmaz pahalı olduğu laptop modellerinde taşınabilir harici diskler çok önemli. Ayrıca pek çok sistemde maksimum kapasitede M.2 kullansanız bile sistemler arası dev dosyaları taşımak çok zaman alıyor. Taşınabilir cihazlar ile çalışıyorsanız mevcut laptopunuzun depolama kapasitesinin iş yaparken ne kadar hızlı tükendiğine şaşırabilirsiniz.

X5 SSD böyle durumlarda Thunderbolt 3 bağlantısı olan masaüstü ya da dizüstü bilgisayarınıza takıp, bilgisayarınızın içerisine takılı süper hızlı M.2 performansında kullanabileceğiniz bir çözüm. Örneğin Macbook Pro’da FinalCut Pro dosyalarını buraya tanımlayıp, video düzenleme işlerinizi yapabilir. Çıktıyı buraya alıp doğrudan yükleneceği sisteme götürüp aktarımı başlatabilirsiniz. Aktarım NVMe’den NVMe’ye yapılıyorsa, yani diğer sistemde de TB3 ve 970 EVO, 970 PRO gibi bir SSD varsa en yüksek hızla transferi bitirebilirsiniz.

Eksisi USB 3.1 Gen 2 ya da herhangi bir USB teknolojisini desteklememesi. Pratikte X4 PCIe hattı kullanan bir dahili M.2 NVMe SSD gibi çalıştığı, yüksek performans verdiği için durum böyle. İçerisindeki TB3 dönüştürücü USB desteklemiyor. Ayrıca güç gereksinimi de oldukça yüksek. NVMe 1.3 destekli kullanım çok hızlı olsa da mevcut USB 3.1 Gen2 üzerinde 10 Gbps ile kullanmaya hayal edenler için X5 bir seçenek değil. Samsung’un T3 ve T5 Portable modelleri ve SATA USB 3.1 Gen 2 bağlantıları mevcut.

eXFAT ve NTSF

X5 normalde exFAT dosya formatına sahip geliyor, bu sayede hem PC, hem Mac uyumlu. Ancak isterseniz NTFS olarak da kullanabilirsiniz. Beraberinde gelen Samsung Portable SSD yazılımı Mac OS ve Windows sürümüne sahip. Diski şifreleyip verilerinizi korumanızı sağlayabiliyor ayrıca Firmware güncellemesi de yapabiliyorsunuz. Bu arada sakın şifre koyup da şifrenizi unutmayın, yoksa tamamen formatlamak zorunda kalırsınız.

Performans ne durumda? Samsung en fazla 2800 MB/s okuma ve en fazla 2300 MB/s yazma listeliyor. Ayrıca AES 256 bit şifreleme desteği var. Model kapasitelerine göre hızlar değişiyor, 500 Gb sürüm yazmada 200 MB/s daha yavaş.

exFAT dışında NTSF formatlama seçeneğiniz de var. Her iki formatta da Windows PC’de kullanabilirsiniz. PC’nin portunun bağlantı performansına da bağlı olarak aldığınız verim değişecektir. Teoride bütün TB3 portları aynı olsa da pratikte ne USB’de ne TB’de her sistem, her zaman aynı performansı vermez.

Teoride 2800 MB/s’ye yakın okuma ve 2200 MB/s yazma performansına dahi erişebiliyorsunuz. Samsung farklı kapasitede 100 MB/s yazma performans farkı olduğu için yazmayı 2300 olarak da listeliyor. Ayrıca bunlar teorik, test hızları. Biz kendi kullanımımızda gördüğümüz hızları zaten videomuzda sizlerle paylaştık. Burada sıkıştırılmış ve sıkıştırılmamış verilerin, veri türünün de hıza etkisi olduğunu hatırlatalım. Sonuçta CrystalDiskmark, BlackMagic gibi testlerde normal SATA ve USB disklerde görülmeyen hızlara ulaştık.

Sürücü yüzünden Mac OS X’te sorun yaşarsanız Samsung Portable SSD sürücüsü yerine SAT SMART Driver kullanmanız gerekebilir ancak bu şifre koruması uygulamasında sorun çıkartabilir. Biz güncel Windows ve Mac OS sürümlerinde sorun ile karşılaşmadık ancak eski sürüm Hackintosh’larda ya da sistemlerde siz karşılaşabilirsiniz. Genel olarak cihazınızdaki Thunderbolt yongasının sürücüsü ve NVMe sürücüsü gerekirse bunların indirilip kurulması, güncellenmesi son derece basit.

Mac Testleri

Macbook Pro’ya takıp Mac OS üzerinde test ettiğimizde, AJA testinde 2583 MB/s okuma ve 1862 MB/s yazma değerlerini de gördük. Blackmagic testinde 2411 MB/s okuma ve 1720 MB/s yazma değerlerini gördük. Profesyonel kullanıcılar farklı dosya boyutları, dosya formatları ve çözünürlüğe sahip video dosyalarının da burada hızlarını görebilirler. Özetle video kurgu işlerinde hem PC, hem MAC için çok iyi bir yardımcı.

Neler Olabilirdi?

Peki ne daha iyi olabilirdi? Soğutma, magnezyum yerine bakır ve alüminyum kullanılabilirdi. Kasanın dış kısmında plastik yerine çıplak metal daha iyi bir ısı dağıtımı sağlardı. Magnezyumu dayanıklı ve hafif olduğu için tercih etmişler ancak bu kasada bir de sessiz, minik fan eklenebilirdi. Örneğin XPG’nin M.2 SSD’ler için fanlı bir soğutucusu var. Fanlı ya da fansız, X5’ten sonra bir Samsung Portable SSD X7 modeli için bu seçenekler düşünülebilir, ya da M.2 RAID bir disk kutusu dahi yapılabilir. Elbette port üzerinden alınabilen güç ve işin yonga kısmı ayrı meseleler.

SSD 55 derecenin üzerine çıkmamak için uzun kullanımda performansını kısmak zorunda kalıyor. Bu da masaüstü ya da laptop içerisine takılı bir SSD’ye göre devamlı kullanımda performans devamlılığını etkiliyor.

Kim Almalı?

Peki alalım mı? Thunderbolt 3 sisteminizde varsa yüksek performanslı ek bir diski sisteminize eklemek için çözüm X5 Portable. İş yerinizde sistemlerde yine Thunderbolt 3 varsa iki adımda çalışma arkadaşınıza 1 Terbyte veriyi aktarabilmek harika. Ancak herkeste TB3 portu yok, cihaz ne USB ne de TB2 ve TB1 bağlantısıyla çalışmıyor. Bu yüzden ana akımda taşınabilir hesaplı diskler, bir yukarıda her türlü esnekliği ve yüksek performansı sağlayan T3 ve T5 Portable modelleri ana tercih olmaya devam edecek.

Samsung Portable SSD X5 ise özellikle inceleme tarihinde profesyonel kullanıcıların sistemlerinde görev amaçlı, ultra performans diskleri olarak, sayıca ufak ama nitelik olarak etkili bir kitleye hitap ediyor.