Intel, H310 Yongasetlerini 22 Nm Üretecek

In Haber by Ruşen GöbelLeave a Comment

14 nanometre üretim kapasitesini dolduran Intel, H310 serisi yongasetlerini 22 nanometre teknolojisiyle üretme kararı aldı.

Intel’in bir süredir güncel üretim teknolojilerini yakalamakta zorlanıyor. 2015’ten bu yana sürekli 14 nanometre işlemcilerle karşımıza çıkan Intel, 10 nanometre yonga üretimine bir türlü geçebilmiş değil. Bu esnada AMD de bu yılın sonlarında 7 nanometrelik ilk işlemcilerini piyasaya sürmeyi hedefliyor.

Intel’in 3 senedir 14 nanometrede kalmış olması, bu teknolojiyle üretilen çok fazla sayıda yonga çeşidinin birikmesi anlamına geliyor. Bu da şirketin 14 nanometre wafer tedariklerinin yetersiz kalmasına sebep oluyor. Intel yetersiz kalan 14 nanometre wafer’lar için ilginç bir karar aldı.

Şirketin 8. nesil işlemcileri için üretilen ve giriş seviyesini hedefleyen H310 yonga setleri, 14 nanometre yerine 22 nanometre teknolojisiyle üretilecek. H310 yonga seti şirketin en basit yongalarından biri olmakla beraber, aynı zamanda oldukça yüksek satış hacmine sahip. Çok fazla özellik barındırmayan H310’un daha eski bir teknolojiyle üretilmesi performansı çok da etkilemeyecek.

H310C olarak isimlendirileceği konuşulan 22 nanometrelik yonga seti, standart H310’lardan biraz daha büyük olacak. Ayrıca 6 watt’lık TDP değeri de üretim teknolojisinin değişmesiyle biraz artış gösterebilir.

Aşağıdaki fotoğrafta sol tarafta H310C, sağ tarafta ise H310 yongaseti bulunuyor. H310C’nin bir miktar daha büyük olduğu fotoğrafta görülebiliyor.