Mac Pro Ekran Kartı Yükseltme Rehberi

In Video by Recep Baltaş2 Comments

Apple’ın Mac Pro Mid 2012 model bilgisayarına MSI’ın GTX 1060 Gaming 6G model ekran kartını takıyoruz.

Yeni Mac Pro modeli ile parça değişimini imkansız hale getiren Apple, bir zamanlar içerisindeki bileşenler değiştirilebilen Mac Pro modelleri satıyordu. Firma her ne kadar tekrar benzer bir tasarıma dönebileceğinin sinyalini verse de henüz piyasada yükseltilebilir yeni bir Mac Pro mevcut değil. Bu bağlamda profesyonel kullanıcılar Apple’ın seçenekleri ile sınırlandırılmış durumdalar -Hackintosh yapmadıkları sürece.

Öte yandan biraz geriye gidip 2012 yılına baktığımızda firmanın efsanevi tasarıma sahip Mac Pro Mid 2012 modelini görebiliyoruz. Devasa alüminyum kasası ile dikkat çeken bu bilgisayar bugün halen daha güncelleme alıyor ve böylece en üst model ekran kartlarını sorunsuz çalıştırabiliyor. Biz de bu rehberimizde Mac Pro Mid 2012’yi NVIDIA’nın Pascal mimarili ekran kartı ile güncelliyoruz.

Adım adım Mac Pro ekran kartı yükseltme rehberi: High Sierra ve NVIDIA sürücüsü yükleme

 1. Öncelikle Mac Pro’yu en son macOS sürümü olan Mojave veya High Sierra‘ya güncelleyin. Bu işlem için bir Firmware güncellemesi gerekebilir.
  1. High Sierra kurulumu başlamadan önce Firmware güncellemesini başlatmak için Mac Pro’nuzu kapatmanızı söyleyecek.
  2. Mac Pro’yu kapatın ve güç tuşuna basılı tutun.
  3. Cihaz açılacak ve normal açılış sesinden sonra ekstra bir uyarı sesi duyacaksınız. Uyarı sesini duyunca elinizi güç tuşundan çekebilirsiniz.
  4. Firmware güncelleme işlemi başlayacak ve ekranda dolan bir çubuk göreceksiniz.
  5. İşlem bitince Firmware güncellenmiş olacak ve Mac Pro yeniden açılacak.
 2. FW güncellemesi sonrasında yönergeleri takip ederek Mac’inizi High Sierra’ya güncelleyin.
 3. Bir sonraki aşamada NVIDIA ekran kartını takmadan önce sürücüleri yüklemek gerekiyor. macOS High Sierra 10.13.6 için son sürüm 387.10.10.15.15.108.
 4. Sürücüyü indirin, kurun ve Mac’inizi yeniden başlatın.
 5. Bu aşamada artık Ayarlar altında NVIDIA kontrol panelinin geldiğini göreceksiniz. Şimdi buraya girin ve sürücü olarak NVIDIA Web Driver seçin. Bu işlem sonrasında Mac’inizi yeniden başlatmanız gerek.
  1. Eğer Mac’inizi yeniden başlatmanıza rağmen sürücü seçimi Web Driver olarak değişmiyorsa NVRAM sıfırlaması yapmanız gerekiyor demektir.
  2. NVRAM sıfırlaması için Mac’inizi kapatın.
  3. Aç tuşuna basar basmaz klavyeden Command (⌘), Alt (Option), P ve R tuşlarına aynı anda basın ve 20 saniye boyunca basılı tutun. Bu esnada Mac’iniz birden çok kez yeniden başlayabilir.
  4. İkinci başlatma sesinden sonra tuşları bırakabilirsiniz. NVRAM resetleme işlemi tamamlanmıştır.
 6. Bu aşamadan sonra NVIDIA Web Driver seçebilmeniz gerek. Artık ekran kartını takabiliriz.

Ekran kartı montajı

 1. Takacağımız MSI GTX 1060 Gaming X 6G ekran kartında bir adet 6 PIN PCI Express güç girişi mevcut. Mac Pro’nun mevcut ekran kartında bu giriş olmayabilir. Bu bağlamda bir adet Mac Pro mini PCI Express güç kablosunu standart 6 PIN güç kablosuna dönüştüren bir aparata ihtiyacınız var.
 2. Kablonuz hazır ise mevcut ekran kartını sökün ve yeni Pascal mimarili GTX 1060 ekran kartını takıp daha sonra da güç kablosunu bağlayın.
 3. Sistemi çalıştırdığınızda sorunsuz görüntü almanız gerek.

İşte bu şekilde siz de 2012 model Mac Pro’nuzu güncelleyerek 4K video işleyebilirsiniz. Sistemdeki diğer PCI Express portlarını kullanarak bu cihaza daha yeni tenolojiler de dahil etmek mümkün.