Anasayfa Makale Yapışkan Notlar 3.0 Sürümü Insider Kullanıcılarına Sunuldu

Yapışkan Notlar 3.0 Sürümü Insider Kullanıcılarına Sunuldu

Windows Insider kullanıcılarına sunulan yapışkan notların yeni sürümünün getirdiği yenilikleri bu yazımızda bulacaksınız.

Microsoft, Windows Insider Skip Ahead güncellemelerini alan kullanıcılar için yapışkan notlar uygulamasının yeni sürümünü yayımladı. Windows Vista zamanında bir masaüstü aracı olarak sunulan yapışkan notlar Wunderlist ve Cortona gibi hizmetlerin ortaya çıkmasıyla birlikte önemini kaybetti. Ancak yine de bazen masaüstünüze sanal bir not kağıdı koyma ihtiyacı duyabilirsiniz. İşte bunun için yapışkan notlar uygulaması güncellendi.

Yapışkan notların yeni sürümü Windows 10’da daha önce yer alan sürümüne göre birçok büyük değişiklik içeriyor. Bir önceki sürüm not defterinin sabitlenebilir bir sürümü gibiydi. Yeni yapışkan notlar ise komple bir hizmet olarak karşımıza çıkıyor. Microsoft hesabınıza bağlanarak notlarınızı cihazlarınız arasında eşitleyebilirsiniz. Ayrıca kaydettiğiniz notlara daha sonra Outlook üzerinden ulaşabilirsiniz.

Tüm notlarınıza erişebileceğiniz, masaüstünüze sabitlenmesini istemediğiniz notları gizleyebileceğiniz bir pencereye sahip olacaksınız. Tüm notları ekranda görüntülemeye yetmeyecek küçük ekrana sahip kullanıcılar için bu özellik oldukça faydalı. Kullanıcılar ekranda gözükecek ve gizlenecek notları rahatlıkla seçebiliyor.

Uygulama, Her notu farklı renkte yapabilmenize olanak sağlaması dışında koyu mod özelliğine de sahip. Koyu mod ile birlikte arka plan siyah ve yazılar beyaz gözükebilecek.

Yeni uygulama sayesinde notlarınız arasında arama yapabileceksiniz. Daha önceki uygulamada eğer çok fazla notunuz varsa, bir nota ulaşmak için nerede olduğunu bilmeniz gerekiyordu. Artık notunuzun yerini unutsanız da anahtar kelimeleri ya da cümleleri kullanarak arama yapmanız mümkün olacak. Yeni uygulamanın genel kullanımı oldukça hızlı.

Notunuzdaki yazıların biçimini kolaylıkla değiştirebileceksiniz. Kolaylıkla listeler oluşturabilecek ve notlarınıza kalın başlıklar ekleyebileceksiniz.

Yeni sürümün özelliklerini aşağıda bulabilirsiniz:

  • Windows cihazlarınız arasında notları eşitleme ve yedekleme imkanı
  • Masaüstünde gözükecek notları seçme ve gerisini gizleme imkanı
  • Koyu mod özelliği ile arka planı siyah, yazıları beyaz notlar oluşturma imkanı
  • Notları yeni biçimlendirme çubuğuyla kolaylıkla düzenleme imkanı
  • Hızlı ve basitleştirilmiş uygulama arayüzü
  • Kozmetik iyileştirmeler
  • Erişim kolaylığı seçenekleriyle daha iyi uyumluluk