Anasayfa Makale Apple, iOS 12 USB Kısıtlama Modunu Geliştirdi

Apple, iOS 12 USB Kısıtlama Modunu Geliştirdi

iOS 11.4.1 ile kullanıcılara güvenlik önlemi olarak sunulan USB kısıtlama modu, iOS 12 ile birlikte daha da geliştirildi.

iOS 11.4.1 USB Kısıtlama Modunun Özellikleri Ve Eksiklikleri Nelerdir yazımızda Apple’ın sunduğu bu yeni güvenlik önleminden bahsetmiştik. USB kısıtlama modunun güzel yanları da olsa eksiklikler ve yöntemi aşacak kolay çözümler mevcuttu. Kısaca bahsetmek gerekirse USB kısıtlılık modu, iPhone, iPad, iPod Touch cihazlarınızda bir saatin üzerinde kilit açılmamışsa, Lightning portunu kullanarak USB aksesuarların veri bağlantısı sağlamasına engel oluyor.

iOS 12 ile birlikte USB kısıtlama modu daha da geliştirildi. iOS 12’nin piyasaya sunulmasının ardından Apple’ın yayınladığı iOS güvenlik rehberinde; son USB bağlantısının ardından üç günden fazla geçmişse cihazı kilitledikten hemen sonra USB bağlantılarının devre dışı kalacağı belirtiliyor. Cihaz parola gerektiren bir durumdaysa da USB bağlantıları devre dışı kalıyor.

Ek Güvenlik Önlemlerine Neden İhtiyaç Duyuldu?

Apple’a göre, USB aksesuarları veri bağlantısı sağlamadan önce tanımlayacak güvenilir bir yol olmadığı için ek güvenlik önlemlerinin alınması gerekiyor. Apple Eylül 2018 güvenlik rehberinde USB kısıtlama modunu şu şekilde anlatıyor:

“Güvenliği artırmak ve kararlılığı korumak için; iOS 11.4.1 ve sonraki sürümlerde USB bağlantısı son zamanlarda kullanılmamışsa, USB bağlantısını tekrar aktif hale getirmek için Touch ID, Face ID ya da parola girişi gerekir. Böylelikle USB aksesuarların kullanımını çok fazla sınırlamadan, zararlı cihazların fiziksel olarak bağlantı kurması engellendi. Parola korumalı iOS aygıtınızın kilidini açmazsanız veya son bir saat içinde aygıtınızın kilidini açıp aygıtı bir USB aksesuarına bağlamadıysanız, iOS aygıtınız aksesuarla ya da bilgisayarla iletişim kurmaz ve bazı durumlarda şarj olmayabilir.”

iOS 11.4.1 USB Kısıtlama Modunun Özellikleri Ve Eksiklikleri Nelerdir yazımızda yöntemin kusurlarından bahsetmiştik. Apple da iOS 12 ile birlikte bu sorunları çözmeyi amaçladı. USB koruma modu, aşağıdaki koşullardan herhangi biri sağlandığında devreye girecek:

  • Cihaz kilitlendikten ya da USB aksesuardan ayrıldıktan bir saat sonra (hangisi daha sonraysa)
  • Cihaz 72 saatten uzun süre kilitli kaldıysa ya da güvenli bir USB cihazıyla bağlantı kurulduktan sonra 72 saat geçtiyse hemen
  • S.O.S. modu ardından
  • Cihazınız Face ID/Touch ID doğrulamasını etkinleştirmek için parola talep ediyorsa (Ekranda Touch ID/ Face ID’yi etkinleştirmek için parola girmeniz gerekiyor uyarısı varsa)

USB Koruma Modu Devreye Girdiğinde Ne Oluyor?

USB koruma modu devreye girdiği zaman Lightning portunu kullanarak herhangi bir veri alışverişi gerçekleştiremezsiniz. Bağladığınız bilgisayar ya da aksesuar cihazınızı tanımayacaktır. Telefonunuzu şarj edebilmeniz ise mümkün olacak. Basit şarj cihazlarını kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak bazı bilgisayarların USB portlarını kullanarak şarj edebilmeniz mümkün olmayabilir.

USB koruma modu, GrayKey gibi üçüncü parti şifre kırma ekipmanlarını engellemeyi amaçlıyor.

Yeni Önlemleri Aşmak Mümkün mü?

Yeni önlemleri basit bir USB kablo ile aşmak artık mümkün değil. Eğer USB koruma modu devreye girmişse parola girip cihazın kilidini açmak dışında yapılabilecek herhangi bir şey yok.

USB kısıtlama modu devreye girdiğinde herhangi bir aksesuar bağladığınız zaman cihazınız üç kere titreşecek ve ekranda “Aksesuarları Kullanmak İçin iPhone’un Kilidini Açın” bildirimi görünecek.