Huawei, Kirin 980 İşlemcisinin Çok Güçlü Olduğunu İddia Ediyor

In Haber, Mobil by Ruşen GöbelLeave a Comment

Huawei Mate 20 ve Mate 20 Pro modellerinde kullanılacak Kirin 980’in, Apple’ın yeni A12 işlemcisinden daha güçlü olduğu iddia ediliyor.

Huawei, IFA 2018 etkinliğinde yeni mobil işlemcisi Kirin 980’in tanıtımını yapmıştı. 7 nanometre FinFET teknolojisiyle üretilen Kirin 980’in vadettiği performans artışı çok yüksek seviyede. Şirket, bu modeldeki GPU’nun Kirin 970’deki GPU’ya göre %46 daha güçlü, %178 daha verimli olduğunu söylemişti.

İşlemcinin tanıtımı yapılmış olmasına rağmen 7 nanometre FinFET işlemciyle piyasaya sürülen ilk telefon Huawei logolu değildi. Apple’ın iPhone XS, XS Max ve XR modellerinde kullandığı A12 Bionic, tıpkı Kirin 980 gibi 7 nm FinFET teknolojisini kullanıyor. Üstelik içerdiği transistör sayısı da 6,9 milyar adetle hemen hemen aynı seviyede.

3 yıldan fazla süredir Kirin 980 üzerine çalışıldığını belirten Huawei yetkilileri, bu işlemcinin Apple A12 Bionic’i geride bırakacağına inandıklarını söyledi. Bu işlemciyi kullanan yeni Mate 20 ve Mate 20 Pro telefonlar 16 Ekim’de tanıtılacak.

Huawei’nin iddiası yerinde olsa da, iOS ve Android arasındaki farkı da göz önünde bulundurmak gerekiyor. iPhone telefonlar işletim sisteminin hafif olması sebebiyle, daha düşük donanım ile daha yüksek performans sağlamayı başarabiliyor.

Huawei’nin Android işletim sistemi kullanılan Mate 20 serisi akıllı telefonlarıyla iPhone’ları geride bırakması için, işlemci performansının A12 Bionic’e göre çok daha güçlü olması gerekiyor. Huawei’nin bu iddiasının ne kadar doğru olduğunu, önümüzdeki aylarda heo birlikte göreceğiz.