Anasayfa Makale SpaceX’in İlk Turisti Yusaku Maezawa Kimdir?

SpaceX’in İlk Turisti Yusaku Maezawa Kimdir?

SpaceX’in ilk uzay turizmi müşterisi olan Yusaku Maezawa, bir Japon milyarder.

Elon Musk, SpaceX’in ay yörüngesine gerçekleştireceği seyahat ile ilk uzay turisti olacak Yusaku Maezawa’nın ismini açıkladı. Yusaku Maezawa, servetini online moda perakende sektöründe yapmış bir Japon milyarder.

42 yaşındaki Maezawa, SpaceX’in halen geliştirmekte olduğu Big Falcon roketi ile 2023’te tüm dünyadan seçilecek birkaç sanatçı ile birlikte aya seyahat gerçekleştirecek. Maezawa böylelikle aya seyahat eden ilk sivil vatandaş olacak.

Maezawa, Tokyo’nun doğusunda yer alan Chiba bölgesinde doğdu ve büyüdü. Lisede bir indie rock grubu kurdu ve 1993 yılında grup ilk albümünü çıkardı. Maezawa, liseyi tamamladıktan sonra üniversiteye gitmedi ve kız arkadaşının ardından Amerika’ya yerleşti. Amerika’dayken sevdiği grupların CD’lerini ve albümlerini toplamaya başladı. Müziğe ilgisi finansal başarısındaki en önemli etkenlerden birisi oldu.

Japonya’ya 1995 yılında geri dönen Maezawa, evinden internet aracılığıyla albüm satmaya başladı. Evde başlayan bu girişim 3 yıl sonra Start Today şirketine dönüştü ve değeri 12 milyar dolara ulaşan Japon e-ticaret devi haline geldi.

Bu süreçte Maezawa’nın yeni grubu Switch Style, BMG Japan ile sözleşme imzaladı ve 3 albüm çıkardı. Üçüncü albümün piyasaya çıkışının ardından Maezawa şirkete odaklanmak için gruptan çıktı. Giyim sektörünü de e-ticaret bünyesine kattı.

Maezawa, güzel sanatlarla ilgilenmeye de başladı. Sanat eserlerini 2006 yılında biriktirmeye başladı. Özellikle yeni nesle çağdaş sanatı tanıtmak ve genç sanatçılara destek olmak için bu yolu seçti.

2012’de Tokyo Modern Sanat Vakfı’nı kurdu. Vakıf, gelecek vaat eden sanatçılara düzenli olarak ödüller veriyor. Maezawa aynı zamanda doğduğu yere bir sanat müzesi kurmak için de çalışma yürütüyor.

Start Today’in başarısıyla elde ettiği gelirlerle, son zamanlarda yüksek fiyatlara sanat eseri satın almaya başladı. 2016 yılında Jean-Michel Basquiat tarafından 1982’de resmedilmiş bir tabloyu 57.3 milyon dolara satın aldı ve toplamda 98 milyon dolarlık satın alma gerçekleştirdi. 2017 yılında aynı ressamın başka bir tablosuna 110 milyon dolar verdi.

Maezawa, 2016 yılında satın aldığı tabloyu tüm dünyadaki galerilerle paylaşmayı planladı, ancak daha sonra memleketine açacağı sanat galerisinde yer vermeye karar verdi. Maezawa, Japonya’da batılı ülkelerle kıyaslandığına sanata genel ilginin düşük olduğu ve ülkesine ilginç sanat eserleri getirerek bu durumu değiştirmeyi planladığını belirtiyor.

Japonya’nın en zengin 18. kişisi olan Maezawa, yaklaşık 3 milyar dolarlık bir servete sahip. Kendi ve seçilmiş sanatçıların aya yapacağı yolculuk için tam miktarı açıklanmasa da önemli ölçüde bütçe ayırdığı belirtiliyor. Maezawa’nın yaptığı ödeme Big Falcon roket teknolojisinin geliştirilmesinde kullanılacak.

Maezawa, verdiği demeçlerde çocukluktan beri aya özel bir ilgi duyduğunu belirtti. Aya bakarak hayal gücünü geliştirdiğini ve Ayın tüm insanlığa ilham kaynağı olduğunu belirten Maezawa, Aya bu kadar yakın olmasını sağlayacak bir imkanı kaçıramayacağını da ifade etti.

 

Video Reklam: