Gigabyte B450 AORUS PRO Anakart İncelemesi

In Video, Video İncelemeler by Ali Güngör1 Comment

B450 Yonga setinde daha üst düzey özellikler sunan AORUS PRO anakartı inceliyoruz. Gigabyte’ın AM4 soket AMD Ryzen işlemciler için tasarladığı anakarttaki özelliklere birlikte bakalım…

Gigabyte’ın AMD B450 çipseti tabanlı B450 AORUS Pro anakartını inceliyoruz. RGB aydınlatma desteği, etkili VRM soğutması ve çift M.2 yuvası gibi öne çıkan özelliklere sahip olan B450 AORUS Pro, daha az aygıta sahip, nispeten az karışıklığa sahip sistemler için uygun maliyetli bir ATX anakart. 30.5 x 24.3 cm ölçülerinde.

B350 çipsetinin varisi olan B450’nin farkları eski nesil APU desteğini bırakması ve StoreMI desteği sağlaması. Ayrıca AMD Precision Boost Overdrive ile Precision Boost 2.0 ve Extended Frequency Range 2.0 özelliklerinden daha iyi yararlanmak mümkün. X takısına sahip XFR destekli işlemcilerde ek performans almak mümkün.

Birinci ve ikinci nesil Ryzen işlemciler ile Radeon Vega grafik yongasına sahip Ryzen APU’ları destekleyen B450 çipseti B350 ile çok da büyük farklar içermiyor. Hali hazırda güncel bir BIOS sürümü ile bugün piyasadaki tüm Ryzen işlemci ve APU’ları çalıştırabiliyor olmanız bir avantaj sayılabilir.

PCI Express

Anakart üzerinde 3 adet fiziksel x16 ve 1 adet x1 PCI-Express genişleme yuvası bulunuyor. Sadece ilk x16 slot PCI-Express 3.0 standardını kullanıyor ve 16 hatta sahip. Diğer iki fiziksel x16 yuva 2.0 standardında ve sırasıyla 4 ve 1 hatta sahipler.

Dolayısıyla optimum performans için ekran kartının ilk fiziksel X16 slota takılması gerekmekte. Bu slotun aynı zamanda korumalı olduğunu belirtelim.

Anakartın dayanıklılığı ve stabiliteyi artıran bir diğer özelliği de 24 pinlik anakart güç girişi ile 8 pinlik işlemci güç girişlerinde kullanılan pinlerin kalın ve içlerinin dolu olması. Bu sayede daha stabil bir güç iletimi sağlanması. Genellikle bütçe odaklı anakartlarda içi boş pinler tercih edilir ve bu üründe tam aksini görmek güzel.

İşlemci çevresinde 8+3 hibrit pwm faz tasarımı görmekteyiz ve voltaj düzenleme modüllerinin etkin soğutulması için büyük ve etkili bir heatsink tercih edilmiş.

RAM Desteği

4 adet DDR4 bellek slotuna toplamda 64GB bellek takabilmektesiniz. Hız aşırtmayla 3200Mhz’e kadar bellekler destekleniyor. İşlemcinizin bellek kontrolcüsünün durumuna göre bir miktar daha hızlı bellekleri kullanmanız da şans dahilinde.

Depolama birimlerine gelirsek, 2 adet M.2 SSD genişleme yuvası kullanımımıza sunulmuş. Bunlardan biri PCIe x4 diğeri x2 hızlarında ve her iki yuva üzerinde soğutucular mevcut. Yine her iki yuva da piyasadaki en yaygın SSD form faktörü olan 2280 m2 sürücüleri destekliyor. Gigabyte, BIOS üzerinden bu iki sürücüyü kolaylıkla RAID yapmanıza imkan tanıyor. Bu sayede çok yüksek okuma/yazma hızlarına erişmeniz mümkün oluyor.

SATA Portları ve Diğer Bağlantılar

Anakart toplamda 6 adet SATA portuna sahip. Bunlardan 4’ü 90 derece açılı, 2’si dik duran portlar. 2 adet M.2 portu da olduğunu düşündüğünüzde 6 SATA portu ortalama kullanıcının depolama ihtiyaçları için fazlasıyla yeterli.

Anakartın giriş/çıkış portlarına baktığımızda APU kullandığınızda devreye giren 1 adet HDMI 2.0 ve DVI görüntü portları, 4 adet USB 3.0, biri Type-C diğeri Type-A olmak üzere 2 adet USB 3.1 portları, RJ45 ethernet portu, optik ve analog ses çıkışları görmekteyiz.

RJ45 portundan Intel Gigabit ethernet yongası ile ağ bağlantısı sunan anakart malesef bu modelinde Wi-Fi desteğine sahip değil. Kablosuz ağ için dahili Wi-Fiyongası bulunan Pro Wi-Fi modelini almanız gerekiyor.

Anakart üzerindeki Bağlantılar:

 1. 1 x 24-pin ATX ana güç bağlantısı
 2. 1 x 8-pin ATX 12V güç bağlantısı
 3. 2 x M.2 Socket 3 bağlantısı
 4. 6 x SATA 6Gb/s bağlantısı
 5. 1 x CPU fan bağlantısı
 6. 1 x Sıvı soğtuma CPU fan bağlantısı
 7. 2 x Sistem fan bağlantısı
 8. 1 x System fan/sıvı soğutma pompa bağlantısı
 9. 1 x CPU soğutucu LED/RGB LED bağlantısı
 10. 2 x dijital LED bağlantısı
 11. 2 x dijital LED şerit için seçme bağlantılar
 12. 1 x RGB (RGBW) LED şerit bağlantısı
 13. 1 x Ön panel bağlantısı
 14. 1 x Ön panel ses bağlantısı
 15. 1 x S/PDIF çıkış bağlantısı
 16. 1 x USB 3.1 Gen 1 bağlantısı
 17. 2 x USB 2.0/1.1 bağlantısı
 18. 1 x Trusted Platform Module (TPM) bağlantısı (2×10 pin, GC-TPM2.0 modülü için)
 19. 1 x Clear CMOS jumper

Ses Yongası

Ses yongası olarak Realtek ALC1220 kullanılmış. Anakartın arkasındaki çıkışlarla 7.1 hoparlörlere kadar destek verilebiliyor. Gigabyte bu yongayı kendisi özelleştirerek 1220 – VB adını vermiş. Mikrofon girişindeki gürültü/ses oranını bir miktar artırılması gibi standart ALC1220’yi iyileştiren özellikler barındırıyor. Bunun haricinde Gigabyte’ın bugüne kadar anakartlarında uyguladığı HI-FI seviyesinde kapasitör kullanımı gibi ses üzerine pek çok iyileştirmeyi de içeriyor.

Sonuç Değerlendirme

Görünüş açısından anakartın üst seviye modellere yakınlığını dikkatimizi çekti. Örneğin giriş çıkış portları üzerinde sabit bir kalkan ve görünüş için RGB aydınlatmalı AORUS yazısı barındıran plastik bir kapak kullanılmış. Güney köprüsü üzerindeki heatsinkte bulunan AORUS kartal logosu da RGB aydınlatmaya sahip.

RGB desteği sadece burada kalmıyor. Anakart hem adreslenebilir dijital RGB, hem tipik 4 pinli RGB LED desteği hem de anakart üzerinde RGB aydınlatmayı destekliyor. RGBW LED’leri Gigabyte daha çok ön plana çıkartıyor. Ayrıca belirli anakart promosyonlarına ek LED’lerin kutuya ilaveten hediye edilmesi de güzel noktalar. Bu tür promosyonlar aldığınız döneme ve stoklara göre değişiyor. Tüm aydınlatma Gigabyte’ın RGB Fusion yazılımı ile kontrol edebiliyorsunuz.

Gigabyte genellikle bütçe odaklı ürünlerde tercih edilen B450 çipsetine çok daha yüksek fiyatlı anakartlarda görmeye alıştığımız özellikleri ekleyerek dolu dolu bir anakart yapmış. Eğer X470 çipseti bütçe sınırınızı aşıyorsa ancak Ryzen işlemcinizin performansından bir şey kaybetmek istemiyorsanız, üzerine daha iyi ses sizin için önemliyse AORUS B450 Pro çok iyi bir tercih. Tavsiye olarak şunu da ekleyelim: AMD Ryzen 2600X’e kadar olan işlemciler ve tek ekran kartıyla güzel sistemler toplanabilir. Üzerindeki işlemcileri de çalıştırabilirsiniz ancak bu noktada bütçenize uygun X470 yonga setli anakartlara geçmek mantıklı olacaktır.

İnceleme tarihinde KDV dahil 137 dolara denk gelen 835 TL’ye satılıyor.

Artılar: Tasarım, B450’de üst seviye özellikler, pin yapıları, çift M.2 ve M.2 soğutma, üst seviye ses, RGB desteği, güçlendirilmiş portlar, Dual BIOS, güncel.

Eksiler: Daha fazla arka USB portu sunulabilirdi, OC özellikleri ve güç beslemesi daha güçlü olabilirdi,inceleme tarihinde stoklar bitene kadar Gigabyte’ın yakın fiyata bir önceki nesil X370 modelleri de var.