Araziye Çıktık: PRO Endurance SD Kart Testi

In Makale, Video by Ali GüngörLeave a Comment

Samsung PRO Endurance serisi microSD bellek kartını, bol zıplamalı bir dış çekimde denedik. Aksiyon kameraları, araç içi kayıt gibi kesintisiz kayıt gerektiren ortamlar için tasarlanan bu hafıza kartını aksiyon kamerasında, telefonda, tablette ve kayıt yaptığımız kameralarda kullandık.

Hem telefonlarımız, hem cihazlarımız video kaydı yapabiliyor. Ayrıca günümüzde araç içi kameralar ve bellek kartı kullanan güvenlik kameraları da hayatımıza girdi. İster akıllı telefon, ister aksiyon kamerası olsun özellikle sallantıda, darbede ve hareket halinde atlamasız, aralıksız kayıt önemli.

Biz de farklı bir deneme için ofisten çıkıp ormana gittik. MTB yani dağ bisikletiyle GoProhero 6 Black aksiyon kamerasında kullandık. Ayrıca Panasonic FZ-1000 4K kamera, EKEN H9R 4K aksiyon kamerası ve Samsung Galaxy Note 9 çekimlerimizde kullanıldı. GoPro birinci kişi görüş açısında FZ-1000 genel çekimlerde, dış açılarda, EKEN destek açılarında, Note 9 ise ağır çekim için kullanıldı.

Technopat’ta kayıt standardımız 4K 30 FPS, zira bütün cihazlar 60 FPS desteklemiyor. Yerine göre farklı çözünürlüklerde videoları da sizlerle paylaşıyoruz. Yine de denedik, Samsung PRO Endurance kartlarımız ile GoPro Hero 6 Black üzerinde 4K 60 FPS ile kesintisiz ve sorunsuz görüntü kaydı da alabildiğimizi gördük. Bu bize çok sorulan bir soruydu, bu testi yaparken kendimiz deneyip emin olarak yanıtlamış olduk.

Elimizde test için iki adet 128 GB’lık Samsung PRO Endurance microSDXC kart vardı ve bunları aksiyon kameralarına taktık. Ardından dosya aktarımlarında da bunlardan yararlandık ki daha fazla kullanalım, daha fazla deneyelim. İzlediğiniz görüntüler cihazların stabilizasyon özellikleri sayesinde aşırı sallanmıyor, ancak seslerden anlayabiliyorsunuz. Pratikte dağ bisikletini arazide kullanan herkesin bildiği gibi engebeli araziler çok fazla titreşim oluşturuyor. Yani cihazlar fiziksel olarak sallanıyor, zıplama anlarında biraz şok alıyor. Biz de bu yüzden bu ortamda denedik.

Sonuç tahmin ettiğimiz gibi, görüntülerde atlamalar, hatalar yok. Kesintisiz ve sorunsuz kayıtlar elde ettik ve ortaya sizlerle paylaşacağımız bir gezi videosu çıktı. İyi seyirler dileriz…