Anasayfa Haber Elon Musk Attığı Tweet Sebebiyle Ceza Aldı

Elon Musk Attığı Tweet Sebebiyle Ceza Aldı

Elon Musk, Tesla’nın yönetim kurulu başkanlığı görevine ara verecek.

Geçtiğimiz aylarda Elon Musk, Tesla hisselerini 420 dolar gibi yüksek bir değerden geri alacağını Twitter üzerinden duyurmuştu. Bu duyuruyla birlikte Tesla hisseleri %7 değer kazanırken, sonrasında bundan vazgeçtiğini söylemişti.

Halka arz edilmiş olan bir şirketin duyurular konusunda çok titiz davranması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Elon Musk’ın yayınladığı tweet ise şirketin hisse değerlerinin gerçek bir sebebe dayanmadan yükselmesiyle sonuçlandı.

Bu durum ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nu (SEC) harekete geçirmişti. Dava açmaya hazırlandığını duyuran komisyon, yapılan görüşmeler sonucunda Elon Musk ile anlaşmaya vardı.

Anlaşmaya göre Elon Musk, Tesla’nın yönetim kurulu başkanlığı görevini 3 yıl boyunca bırakacak. Musk’ın bu görevi bağımsız bir yönetim kurulu başkanına atamak için 45 gün süresi var.

Ayrıca hem Musk hem de Tesla, 20 milyon dolar ceza ödeyecek. Elon Musk’ın Tesla CEO’su olarak görevi devam edecek. Bu anlaşmayla sadece yönetim kurulu başkanlığını bırakması gerekecek.