Anasayfa Haber Chrome Eklenti Güvenliği Artırılıyor

Chrome Eklenti Güvenliği Artırılıyor

Google, Chrome eklentilerinin güvenliğini artıracak yeni önlemlerini duyurdu.

Gezmekte olduğumuz internet sayfalarındaki tüm verilere erişebilen Google Chrome eklentileri, önemli bir güvenlik açığı durumundaydı. Google da güvenliği artırmak amacıyla geçtiğimiz aylarda bu eklentilerin mağaza dışından yüklenmesini imkansız hale getirmişti.

Bu önleme rağmen mağazaya bazı zararlı eklentilerin sızdığı gözlemlendi. Google da güvenliği bir kademe daha yukarı çekmeye karar verdi. Bundan böyle eklentilerde anlaşılması güç, bilerek karmaşıklaştırılmış kodlara izin verilmeyecek. Kodların Google Chrome ekibi tarafından incelenebilecek şekilde yazılması gerekecek.

Bu, hem eklentinin kendisi hem de bağlı olduğu sunuculardan gelecek olan kodlar için geçerli olacak. Böylece eklentilerin zararlı kodlarla gelmesi veya incelemeden geçtikten sonra sunuculardan zararlı kodları indirmesi imkansız olacak.

Ayrıca 2019’dan itibaren eklenti geliştiricilerinin Google hesaplarında 2 aşamalı güvenlik özelliğini kullanmaları zorunlu hale gelecek. Bu sayede geliştiricilerin kimlikleri ve çalışmaları da kontrol altında tutulacak.