Tencent, Oyunlarda Yüz Tanımlama Teknolojisini Test Ediyor

In Haber, Oyun by Ruşen GöbelLeave a Comment

Tencent, yüz tanımlama teknolojisini oyuncunun yaşını anlamak için kullanmayı planlıyor.

Akıllı telefonların ön kameraları 3D yüz tanımlama özellikleriyle donatılıyor. Yapay zeka ile desteklenen bu teknoloji, gelecekte farklı uygulamalar için çeşitli faydalar sağlayacak. Şimdilik yalnızca selfie fotoğrafları iyileştirme, ekran kilidi açma ve Animoji gibi uygulamalarda kullanılıyor.

Çin’de pek çok oyunun dağıtımını yapan Tencent ise yüz tanımlama teknolojilerini farklı bir amaçla kullanmayı planlıyor. Şirket, Honour of Kings adlı oyununda yüz tanımlama özelliğini oyuncunun yaşını anlamak için kullanacak. Oyuncunun yaşına göre de oyunda geçirilebilecek süre kısıtlanacak.

12 yaşın altındaki oyuncular günde yalnızca 1 saat oynayabilecek. 13 – 18 yaş arası gençler ise günde 2 saat ile sınırlı. Oyuncuların Honour of Kings’e gerçek isimleriyle kayıt olmaları gerekiyor. Yüz tanımlama özelliği, doğum tarihinin bilinçli olarak yanlış işaretlenmesinin önüne geçecek.

Tencent’ın bu önleminin nasıl sonuçlar doğuracağını merak ediyoruz. Bu özelliği her oyuna ayrı ayrı eklemek yerine, doğrudan işletim sistemine entegre etmek daha verimli bir çözüm olabilir.