Facebook, Portal Adlı Akıllı Hoparlörünü Duyurdu

In Haber by Ruşen Göbel1 Comment

Facebook’un Portal akıllı hoparlörü, artırılmış gerçeklik özellikleri barındırıyor.

Akıllı hoparlör ürünleri yurt dışında git gide yaygınlaşan bir trend durumunda. Pek çok de şirket de bu alanda çeşitli yatırımlar yapıyor. Bir süredir Facebook’un da akıllı hoparlör geliştirdiği söyleniyordu. Ancak Cambridge Analytica olayları sebebiyle bu cihazın geliştirilmesi ve piyasaya sürülmesi ertelenmişti.

Şirket, aradan geçen aylar sonunda Portal adını verdiği akıllı hoparlör serisini duyurdu. Seride 2 farklı model bulunuyor; Portal ve Portal Plus. Plus modeli, fotoğrafta da göreceğiniz üzere daha geniş bir ekranla geliyor.

Hoparlörlerin ikisinin de ön kısmında kamera bulunuyor. Bu kamera gerek artırılmış gerçeklikle donatılmış video aramalarının yapılmasına olanak sağlıyor.

Güvenilirlik konusunda bu yıl çeşitli sorunlar yaşayan Facebook, kameranın ve mikrofonun tek dokunuşla kapatılabildiğini söylüyor. Buna rağmen Facebook’a güvenmeyenler için kutuya fiziksel kamera kapatma aparatı da dahil edilmiş.

Video aramalarını Facebook Messenger aracılığıyla yapan Portal, müzik için de Spotify, Pandora ve Amazon Music servislerinden faydalanabiliyor. Ayrıca Amazon’un Alexa asistanı da kullanılabiliyor.

Video aramalarındaki artırılmış gerçeklik desteği, kullanıcıya tavşan kulağı ekleme veya yüzünü değiştirme gibi basit ama eğlenceli işlevler sağlıyor. Cihazlar aynı zamanda Facebook Watch üzerinden video akışı imkanı sağlıyor.

10 inç ekranlı Portal modeli 199 dolardan, 15,6 inç ekranlı Portal Plus modeli ise 349 dolardan ön siparişe açıldı. Ürünlerin gönderimine ise Kasım ayında başlanacak.