Anasayfa Haber Google+ Verilerin Sızdırılmasının Ardından Kapatılıyor

Google+ Verilerin Sızdırılmasının Ardından Kapatılıyor

Google’ın sosyal ağı Google+ önümüzdeki yıl kapanmış olacak.

Google’ın Facebook’a rakip olarak çıkardığı, fakat bir türlü popüler olamayan Google+ servisi, 7 yılın sonunda kapatılıyor. Google+ uzun bir süredir Google’ın başarısızlıkları arasında gösteriliyordu.

Kapatmanın gerekçesi ise oldukça ilginç. Geçtiğimiz Mart ayında şirket, Google+’ın API kodlarında bir açık olduğunu fark etti. Açığı araştıran yetkililer, bu açık sayesinde 3. parti geliştiricilerinin 2015’ten beri 500.000 kişinin isim, soyad, e-posta, doğum tarihi, cinsiyet, profil fotoğrafları, işi ve ilişki durumu gibi pek çok özel bilgiye erişmesine imkan sağladığını öğrendi. Bu API’yi kullanan geliştirici sayısının 438 olduğu anlaşıldı.

Google bu bilgiyi Google+ kullanıcılarıyla paylaşmak yerine saklamayı tercih etti. Google’ın bu konudaki savunması ise bu açığın herhangi bir geliştirici tarafından fark edildiğine, kullanıldığına veya profil verilerinin herhangi bir şekilde kötüye kullanıldığına dair hiçbir kanıt bulamamış olmaları. Google’ın duyurmak için önemsiz bulduğu bu olayın avukatları harekete geçirebileceği düşünülüyor.

Platformun yeterince popüler olmadığını kabul eden Google, sosyal medya hizmetinin bakımının ve kullanıcılarının beklentilerini yerine getirmenin çok zor olduğunu söyledi. Bu yüzden de standart Google+ servisinin kapatılmasına karar verilmiş.

Google+ bazı kurumlar tarafından da kullanılıyor. Sosyal ağın kurumsal sürümü hizmet vermeye devam edecek. Fakat bireysel kullanıcılar için kapatılacak. Şirket, kullanıcılara 10 aylık bir süre tanıyor. Google+ Ağustos 2019’da tamamen kapatılmış olacak.