World Of WarCraft’a Çok Çekirdek Desteği Geliyor

In Haber, Oyun by Ruşen Göbel2 Comments

World of WarCraft için getirilen çok çekirdek desteği, oyundaki FPS’yi ciddi oranda artırıyor.

2004 yılında piyasaya çıkan World of WarCraft, aldığı güncellemelerle yeni teknolojilere kavuşmuş olsa da, yalnızca tek thread’ çalışıyor olması ciddi bir problemdi. En iyi ekran kartına ve en iyi işlemciye sahip olsanız bile, kalabalık yerlerde ciddi FPS düşüşleriyle karşılaşmak mümkündü. Bu FPS düşüşleri işlemcideki darboğazdan kaynaklanıyordu.

Battle for Azeroth’un çıkmasından bir süre önce 8.0 güncellemesiyle DX12 desteğini getiren Blizzard, şimdi de oyuna çok çekirdek desteğini getiriyor. 8.1 PTR sürümünde ortaya çıkan bu seçenek, FPS’nin önemli ölçüde artmasını sağlıyor.

Yapılan testlerde, DX12 – çok çekirdek desteği seçeneğiyle, oyunun DX11 – tek çekirdek seçeneğine göre %25 daha yüksek performans sergilediği ortaya çıktı. Sonuçları aşağıda görebilirsiniz.

Blizzard’ın çok çekirdek desteğini oyuna ne şekilde entegre ettiği ise henüz bilinmiyor. World of WarCraft gibi 14 yıldır yamalanarak geliştirilen bir oyuna çok çekirdek desteği eklemek son derece zor bir iş. Bunun yerine eklentilerin veya bazı belirli işlevlerin, oyunun çalıştığı ana thread üzerinden ayrılmış olması muhtemel.

Bu geliştirmeyle birlikte WoW’da önceden yüksek ayarlarda ulaşılması neredeyse imkansız olan 120 – 144 FPS seviyesine bir adım daha yaklaşılabilecek. Bu geliştirmenin üzerinde çalışılan WoW Classic için de uygulanıp uygulanmayacağı ise merak konusu.