Anasayfa Haber Eylül Ayındaki Facebook Saldırısının Sonuçları Açıklandı

Eylül Ayındaki Facebook Saldırısının Sonuçları Açıklandı

Facebook’a yapılan büyük çaplı saldırı, 30 milyon kullanıcının kişisel bilgilerinin çalınmasına sebep oldu.

Facebook, Eylül ayının sonunda büyük bir saldırıya maruz kaldı. “Başkasının gözünden gör” özelliğinin kodlarındaki bir açığı kullanan saldırganlar, kullanıcıların giriş anahtarlarını (token) ele geçirmeyi başardı. Facebook saldırı sonrasında 50 milyon token’ın çalındığını duyurmuştu.

Facebook şimdi de bu saldırıyla ilgili detayları paylaştı. Facebook’a göre bu token’larla girilen 14 milyon hesabın isim, soyad, iletişim bilgileri, cinsiyet, dil, ilişki durumu, din, şehir, doğum yeri, yaşı ve arkadaş listesi saldırganlar tarafından ele geçirildi. 15 milyon kullanıcının ise yalnızca isim, soyad ve iletişim bilgileri çalındı.

Saldırganların özel mesajlara erişemediği, yalnızca sayfa yöneticilerinin gruplardan gelen mesajlarını gördükleri açıklandı. Saldırıda hiçbir kullanıcının parolasının çalınmadığı da eklendi.

Saldırıda elde edilen bilgilerin hangi amaçla kullanıldığı veya kullanılacağı ise henüz bilinmiyor. Facebook, bu açığı fark ettikten sonra 48 saat içinde kapattığını duyurdu. Ayrıca kullanıcılardan da özür diledi.

Facebook, bu olaydan sonra kullanıcıların saldırıdan etkilenip etkilenmediklerini kontrol edebileceği bir sayfa oluşturdu. Buraya tıklayıp sayfanın alt kısmına ilerleyerek, “Is my Facebook account impacted by this security issue?” başlığında etkilenip etkilenmediğinizi görebilirsiniz. Facebook maalesef bu sayfada Türkçe desteği vermiyor.