Winamp Geri Dönüyor

In Haber by Ruşen Göbel1 Comment

Bir dönemin popüler yazılımı Winamp, hepsi bir arada müzik uygulaması olacak.

1997’de yayınlanan Winamp, bilgisayarda depolanan MP3 müziklerin dinlenmesinde en çok kullanılan programlardan biri olmuştu. Özelleştirilebilir yapısıyla ön plana çıkan Winamp, 2002 yılında AOL tarafından satın alınmış, sonra da 2014’te Radionomy şirketine satılmıştı.

Radionomy CEO’su Alexandre Saboundjian, en son güncellemesini 2013 yılında alan Winamp’ın yepyeni bir sürümünün yayınlanacağını duyurdu. Yeni sürümün önümüzdeki yıl yayınlanacağını belirten Saboundjian, müzik dinleme tecrübesini tümüyle sağlayacağını ekledi.

Bu sürümde MP3’ün yanı sıra bulut tabanlı müzikler de dinlenebilecek. Podcast’lerin yanı sıra radyo akışı istasyonlarına da bağlanmak mümkün olacak. Böylece Winamp, farklı kaynaklardan müzik dinlemeyi sağlayan bir müzik arama motoru ve oynatıcısı konumuna gelecek. Bu durumda uygulamaya Apple Music ve Spotify’ın entegre edilmesi ihtimali de bulunuyor.

Yeni sürümün hem masaüstü, hem de mobil kullanım için yayınlanacağı belirtildi. Winamp’ın eskiden beri varolan çeşitli hatalarını giderecek olan 5.8 sürümü bu hafta yayınlanacak. Asıl değişikliklerin bulunacağı Winamp 6 sürümü ise 2019’da hazır olacak.