Anasayfa Haber LCD Ekranları Engelleyen Gözlük Geliştirildi

LCD Ekranları Engelleyen Gözlük Geliştirildi

Amerikalı bir mucit tarafından geliştirilen yeni gözlük, çevredeki tüm LCD ekranları kapalı olarak gösteriyor.

Sokakta bir gezintiye çıktığımızda bile çok sayıda televizyon, cep telefonu ve benzeri cihazların ekranıyla karşılaşıyoruz. Zaten devamlı teknolojiyle iç içe olan biriyseniz, gezmeye gittiğinizde ekran görmek istemiyor olabilirsiniz. Fakat sokakta gördüğümüz ekranlardan kurtulmak pek kolay değil.

Scott Blew bir gün Los Angeles’ta bir lokantada yemek yerken, gözü Fox News’ün açık olduğu bir televizyona ilişti. Blew, yemek sırasındayken bile haberlerden kaçamadığını fark ederek durumdan rahatsız oldu.

Bu olayın ardından birkaç gün önce okuduğu bir haberi anımsadı. Haberde LCD ekranların görüntülerini bloklayan bir film geliştirildiği yazıyordu. Hemen Steelcase adındaki geliştirici şirketle iletişime geçen Blew, bu yeni filmin siparişini verdi.

Sipariş ulaştığında da filmi alıp, ucuz bir güneş gözlüğünün camlarının yerine yerleştirdi. Gözlüğün gerçekten de çalıştığını ve LCD ekranları blokladığını gören Blew, bir Kickstarter projesi başlattı. 25.000 dolarlık fon hedefine ulaşması ise yalnızca 3 gün sürdü.

Tüm polarize camlar aynı işi görüyor

İlk etapta Steelcase’in filmleriyle işe koyulan Blew ve ekibi, sonrasında 90 derece çevrilmiş ve düz yapıdaki tüm polarize lenslerin aynı işlevi gördüğünü fark etti.

Gözlüğün tasarımı ise 1988’de yayınlanan They Live filminden alıntı. Bu filmde özel bir güneş gözlüğünün, reklamlardaki sübliminal mesajları ortaya çıkarması konu alınıyor. Filmde bu gözlüklerle reklam tabelalarına bakıldığında, “İtaat et, tüket, boyun eğ” gibi mesajlar görülüyor.

Blew ve ekibi tarafından geliştirilen gözlük, yalnızca normal şekilde konumlandırılmış LCD ekranları engelleyebiliyor. Dik şekilde yerleştirilmiş LCD’ler ve OLED ekranlarda ise işe yaramıyor.