Anasayfa Haber MIT, Yapay Zeka Üniversitesi Kuruyor

MIT, Yapay Zeka Üniversitesi Kuruyor

MIT’nin çabalarıyla kurulan üniversite, yapay zeka eğitimine ağırlık verecek.

Kontrolsüz geliştirilmesi sonucu yaşanabilecek tehlikeler bir yana, yapay zeka günümüzün “büyük olayı” olarak görülüyor. Standart aritmetik hesaplar yapmak yerine, gerçek anlamda öğrenebilen sistemlerin geliştirilmesi, bugüne kadar yalnızca insanların yapabileceğini düşündüğümüz pek çok şeyi makinelerin yapabileceği anlamına geliyor.

Şirketlerin ve bazı öncü devletlerin bu alandaki yatırımları ve teşvikleri de büyük. Rusya Devlet Başkanı Putin bile “Yapay zekada öncü olan devlet, dünyanın öncüsü olacaktır” açıklamasını yapmıştı. Bu kadar önemli bir teknoloji de haliyle dev yatırımları gerektiriyor.

MIT (Massachusetts Institute of Technology), yapay zeka odaklı eğitim vermesi amacıyla kuracağı üniversite için 1 milyar dolarlık bir yatırım yaptığını açıkladı. Bu miktarın 350 milyon dolarlık kısmı Blackstone Group şirketinin başındaki Stephen Allen Schwarzman tarafından sağlandı.

Açılacak üniversitenin adı MIT – Stephen A. Schwarzman College of Computing olacak. Önümüzdeki yıl MIT’nin ek binalarında faaliyete başlayacak olan üniversite, 2022’de kendi binasına taşınacak. Buradan çıkacak uzmanlar, yapay zekanın geleceğini belirleyecek.