Anasayfa Haber 3D Yazıcılarla Lityum Batarya Üretilecek

3D Yazıcılarla Lityum Batarya Üretilecek

Yeni geliştirilen yöntemle farklı şekillerde tasarlanmış bataryaları üretmek mümkün olacak.

Günümüz teknolojilerinin gelişimindeki en büyük problemlerden biri olan enerji depolama, dünya çapında pek çok şirket ve kurumun üzerinde çalıştığı bir konu. Pek çok şirket daha verimli bataryalar üzerine çalışırken, 3D yazıcılarla lityum bataryalara istenen şekli verebileceğimiz fikri de ortaya çıktı.

Normalde iletken olmayan polilaktik asidi (PLA) farklı bir malzemeyle karıştıran araştırıcılar, böylece iletken bir malzeme elde ettiler. Karbon nanotüpler ve grafenin de kullanımıyla, her şekli alabilen bir batarya üretilebiliyor.

Bataryaların şekillendirilebilmesi çok farklı avantajlar sağlayabilir. Günümüzde bataryalar yalnızca dikdörtgen ve silindir şeklinde üretiliyor. Bu da cihazların iç kısmının tasarlanmasında önemli kısıtlamalara sebep oluyor.

Çoğu cihazda bataryaların biçimlerinin sınırlı olması sebebiyle iç hacim verimsiz kullanılıyor. 3D yazıcıyla üretilecek bataryalar, iç hacmin daha verimli kullanılmasında önemli fayda sağlayacak. Bu yenilik, giyilebilir teknolojiler alanında da bir devrime de sebep olabilir.